British Junior Individual Indoor Championships (1987-present)

Indoor Championships

1987 to 1994 – Under 18, 1996 to 2016 – Under 19, 2018 onwards – Under 18

1987 – Waveney Leisure Centre, Lowestoft, Suffolk

Dave Hemsley (Leicester) 20, Andy Palmer (Wednesfield) 19, Simon Merritt (Poole) 16, Steve Pearce (Tameside) 16, Calton Clarke (Norwich) 14, Gary Goodswen (Norwich) 14, Jason Pratt (Gt Blakenham) 13, Darren Tarr (Poole) 13, Kevin Chapman (Spixworth) 13, Geoff Burrell (Leicester) 11, Lee Pettet (Poole) 10,  Ade Melbourne (Wednesfield) 9, Darren Crouch (Gt Blakenham) 9, Elliott Jones (Eaton) 8, John Weston (Poole) 7, Steve Cobley (Leicester) 5

Referee: Dave Blinston (Greater Manchester)

1988 – Waveney Leisure Centre, Lowestoft, Suffolk

Geoff Burrell (Leicester) 18, Mark Rushby (Sowerby Bridge) 18, Peter Share (Sandwell) 17.5, Andy Palmer (Wednesfield) 16, Andrew Cumbers (Spixworth) 16, Shaun Naylor (Leicester) 13, Kevin Chapman (Spixworth) 12.5, Karl Shephard (Spixworth) 12, Chris Turner (Sheffield) 11, Dean Webb (Ipswich) 11, Calton Clarke (Norwich 10, Lee Hayter (Poole) 10, Jason Pratt (Gt Blakenham) 9, Adrian Hakes (Ipswich) 7, Steve Moore (Norwich) 5

Referee: Ian Sizer (Gwent)

1989 – Waveney Leisure Centre, Lowestoft, Suffolk

Jason Roberts (Eaton) 18, Nathan Hall (Poole) 17, Peter Shale (Sheffield) 17, Scott Flanaghan (Sheffield) 15, Danny Cotgrove (Spixworth) 15, Marc Ashton (Sheffield) 14, Elliott Jones (Eaton) 14, Phil Howells (Spixworth) 14, Darren Tarr (Poole) 12, Mark Gray (Weymouth) 11, Mark Williams (Stockport) 10, Dave Murrell (Gt Blakenham) 8, Karl Shephard (Spixworth) 8, Leon Comben (Poole) 8, Andrew Jackson (Stockport) 4

Referee:

1990 – Waveney Leisure Centre, Lowestoft, Suffolk

Phil Howells (Spixworth) 19, Lee Benton (Basildon) 18, David Robinson (Heckmondwike) 16, Mark Ashton (Sheffield) 14, Stuart Carter (Heckmondwike) 13, Paul Share (Sandwell) 13, Steve Perkins (Sandwell) 13, Paul Ashton (Sheffield) 13, Andrew Jackson (Stockport) 13, Robert Colk (Eaton) 12, Toby Sands (Eaton) 10, Andy Dart (Exeter) 9, Jamie Hall (Ipswich) 9, Simon Glenn (Heckmondwike) 8, Simon Hickling (Dudley) 7, Steve Kirton (Dudley) 6

Referee:

1991 – Leasowes Sports Centre, Halesowen, West Midlands

Stuart Carter (Heckmondwike) 20, Chris Gregory (Horspath) 19, Andrew Jackson (Tameside) 16, Scott Nelder (Thurrock) 15, Simon Glenn (Heckmondwike) 14, Paul Share (Sandwell) 14, Steve Kirton (Dudley) 13, Scott Shorten (North Park Norwich) 12, Dave Robinson (Heckmondwike) 11, Phil Howells (Spixworth) 11, Chris Wheatley (Sandwell) 10, Craig Marchant (Leicester) 10, Chris Finnigan (Stockport) 9, Darren Bullock (Birmingham) 8, Nigel Wragg (Leicester) 8, Geoff Farrell (Tameside) 5

Referee: Paul Hitchcox (Wiltshire)

1992 – Thorns Community Centre, Brierley Hill, West Midlands

Scott Nelder (Thurrock) 20, Darren Gumbley (Birmingham) 19, Chris Finnigan (Stockport) 18, Chris Gregory (Horspath) 16, Mike Share (Sandwell) 16, Craig Marchant (Leicester) 15, Ben Groves (Exeter) 14, Kevin Burns (Leicester) 13, Stephen Ward (Stockport) 12, Kraig Garland (Stockport) 11, Stuart Smith (Dudley) 9, Wayne Aris (Dudley) 8, Geoff Farrell (Tameside) 8, Toby Sands (Eaton) 8, Steven Hall (Tameside) 7, Chris Wheatley (Sandwell) 3

Referee: Mark Benton (East Sussex)

1993 – Thorns Community Centre, Brierley Hill, West Midlands

Darren Gumbley (Birmingham) 20, Chris Wheatley (Sandwell) 19, Glen Wildon (Ipswich) 17, Scott Nelder (Thurrock) 17, Wayne Evans (Leicester) 14, Trevor Hulton (Tameside) 13, Geoff Farrell (Tameside) 11, James Carter (Heckmondwike) 11, Leon Yelland (Ipswich) 10, Steven Calver (Gt Blakenham) 10, Ian Graham (Tameside) 10, Shaun Ellis (Wednesfield) 8, Steven hall (Tameside) 6, Duncal Wooley (Bury) 6

Referee: Bob Prince (West Midlands)

1994 – Thorns Community Centre, Brierley Hill, West Midlands

Chris Wheatley (Sandwell) 20, Geoff Farrell (tameside) 17, Shaun Ellis (Wednesfield) 17, Darren Gumbley (Birmingham) 16, Leon Yelland (Ipswich) 15, Lee Aris (Dudley) 14, David Martin (North Park Norwich) 13, Mike Share (Sandwell) 13, Tom Woolridge (Wednesfield) 12, James Carter (Heckmondwike) 10, Steve Calver (Gt Blakenham) 9, Luke McLeod (Exeter) 9, Tom Harris (Poole) 8, Phillip Sharples (Stockport) 8, Chris Roberts (Poole) 6, Ian Graham (Tameside) 4

Referee: Trevor Butcher (Dorset)

1995 – No Competition

1996 – Thorns Community College, Brierley Hill, West Midlands

Phil Moreton (Astley & Tyldesley) 20, Lee Aris (Wednesfield) 18, Shaun Ellis (Wednesfield) 18, Leon Yelland (Kesgrave & Ipswich)18, Mike Share (Sandwell) 15, James Carter (Heckmondwike) 13, Jason Stephenson (Llanelli) 13, Phil Sharples (Stockport) 12, Matthew Bloxham (Hawbush) 10, Laten Brookfield (Llanelli) 10, Tom Woolridge (Wednesfield)10, Roger Cox (Wednesfield) 9, Luke Mather (Astley & Tyldesley) 9, Darren Debenham (Gt. Blakenham) 8, Craig Whitehead (Leicester) 8, Chris Moorcroft (Tameside) 5

Referee: Bob Prince (West Midlands)


1997 – Cheslyn Hey Leisure Centre, West Midlands

Shaun Ellis (Wednesfield) 20, Leon Yelland (Norwich) 18, Lee Aris (Wednesfield) 18, James Carter (Heckmondwike) 16, Andrew Yard (Exeter) 14, Martin Phillips (Astley & Tyldesley) 13, Matthew Legge (Poole) 12, Daniel Hughes (Stockport) 11, Darren Slater (Eaton) 11, Alan Mackie (Stockport) 11, Craig Whitehead (Leicester) 10, Phil Sharples (Stockport) 10, John Rawlings (Birmingham) 9, Richard Williamson (Great Blakenham) 9, Daniel Ward (Astley & Tyldesley) 8, Nicky Whitehead (Leicester) 7

Referee:  Pete Dalley (West Midlands)


1998 – Cheslyn Hey Leisure Centre, West Midlands

Leon Yelland (Norwich) 19, James Carter (Heckmondwike) 19, Daniel Hughes (Stockport) 18, Lee Smethills (Astley & Tyldesley) 18, Mike Morgans (Wednesfield) 13, Andrew Yard (Exeter) 13, Richard Williamson (Somersham) 13, Steven Gilroy (Scotia) 13, Martin Phillips (Astley & Tyldesley) 12, Nicky Whitehead (Leicester) 10, Ricky Gregory (Horspath) 9, Craig Guy (Wednesfield) 9, Craig Newsome (Scotia) 7, Chris Jewkes (Wednesfield) 7, Ryan Self (Eaton) 6, Adam Peck (Gt Blakenham) 5, Warren Groom (Norwich-reserve) 3

Referee:  Pete Dalley (West Midlands)


1999 – Cheslyn Hey Leisure Centre, West Midlands

Richard Williamson (Somersham) 20, Andrew Yard (Exeter) 18, Mike Morgans (Wednesfield) 17, Lee Morgan (Stockport) 17, Darren Slater (Eaton) 16, Mark Boaler (Horspath) 16, Chris Jewkes (Wednesfield) 14, Martin Phillips (Astley & Tyldesley) 12, James Tibbetts (Sandwell) 11, Wayne Hutt (Horspath) 10, Adam Taylor (Horspath) 10, Alan Mackie (Scotia) 10, Craig Newsome (Scotia) 8, Russ Evans (Sandwell) 7

Referee: Ralph Doughty (Leicestershire)


2000 – Broughton Leisure Centre, Salford, Greater Manchester

Mike Morgans (Wednesfield) 17, Robert Pearce (Bury) 16, Martin Phillips (Astley & Tyldesley) 16, Chris Jewkes (Wednesfield) 16, Darren Slater (Eaton) 16, Alan Mackie (Scotia) 16, Craig Newsome (Scotia) 14, Mark Boaler (Horspath) 13, Adam Peck (Great Blakenham) 13, James Allcock (Stoke) 10, Andy Hill (Swindon) 10, Richard Williamson (Somersham) 10, Lee Abbott (Sandwell) 8, Keith Maben (Scotia) 8, Russ Evans (Sandwell) 6, Ben Scranage (Bury) 5

Referee:  Dave Hunting (Suffolk)


2001 – Aldersley Leisure Centre, West Midlands

Mike Morgans (Wednesfield) 20, Darren Slater (Eaton) 17, Adam Peck Gt Blakenham) 16, Mark Boaler (Horspath) 15, Robert Pearce (Bury) 15, Chris Jewkes (Wednesfield) 14, Craig Newsome (Scotia) 13, Wayne Hutt (Horspath) 13, Daniel Pike (Gt Blakenham) 12, Alan Mackie (Scotia) 11, Ben Scrange (Bury) 11, Paul Bird 10, Lee Abbot 9, Tom Doyle 7, Barry Copping (Somersham) – reserve 7, Richard Williamson (Somersham) 0, Scott Jarman (Bury) 0

Referee:  Mick Pedley (West Midlands)


2002 – Cheslyn Hey Leisure Centre, West Midlands

Darren Slater (Gt Blakenham) 20, Adam Peck (Gt Blakenham) 17, Mark Boaler (Horspath) 17, Wayne Hutt (Horspath) 16, Chris Jewkes (Wednesfield) 15, Ben Scranage (Bury) 12, Daniel Pike (Gt Blakenham) 12, Craig Newsome (Scotia) 12, Richard Williamson (Somersham) 12, Damien Hack (Astley & Tyldesley) 10, Paul Bird (Sandwell) 10, Andy Mittell (Somersham) 10, Simon Turnbull (Somersham) 9, Lewis Osborne (Kesgrave) 9, Lee Ridgwell (East London) 7, Stuart Pyke (Gt Blakenham) 6

Referee: Pete Dalley (West Midlands)


2003 – Broughton Leisure Centre, Salford, Greater Manchester

Darren Slater (Eaton) 18, Adam Peck (Gt. Blakenham) 18, Mike Morgans (Horspath) 17, Mark Boaler (Horspath) 15, Chris Jewkes (Wednesfield) 14, Ben Scranage (Bury) 14, Richard Williamson (Wednesfield) 13, Daniel Pike (Eaton) 13, Scott Jarman (Bury) 12, Chris Eaton (Tameside) 12, Lee Pike (Gt. Blakenham) 9, Andy Mittell (Somersham) 9, Marcus Wadhams (Birmingham) 9, Joe Twiss (Stoke) 8, Simon Munden (Stoke) 6, Lee Ridgwell (East London) 6.

Referee:  Mick Pedley (West Midlands)


2004 – Broughton Leisure Centre, Salford, Greater Manchester

Ben Scranage (Bury) 19; Mark Boaler (Horspath) 18; Daniel Pike (Eaton) 18; Chris Jewkes (Wednesfield) 15; Simon Munden (Stoke) 14; Mike Morgans (Horspath) 13; Lewis Osborne (Kesgrave) 13; Aaron Lowey (Poole) 13; Adam Peck (Poole) 13; Andy Mittell (Somersham) 9; Robert Hunt (Swindon) 9; Damien Hack (Astley & Tyldesley) 8; Joe Twiss (Stoke) 8; Chris Eaton (Tameside) 7; Scott Jarman (Bury) 7; Lee Ridgewell (East London) 7.

Referee: Mick Pedley (West Midlands)


2005 – Fit City, Salford, Greater Manchester

Daniel Pike (Leicester) 19; Ben Scranage (Bury) 19; Lewis Osborne (Horspath) 16.5; Andrew Mittell (Somersham) 15.5; Simon Munden (Stoke) 14; Jonathan Birks (Sheffield) 13; Lee Ridgwell (Southampton) 13; Mikey Hewitson (Bury) 13; Chris Eaton (Tameside) 12; Ashley Birks (Sheffield) 11; Thomas Pike (Ipswich) 11; Joshua Brooke (Ipswich) 10; Tom Doyle (Bury) 9; Chris Davies (Newport) 7; Joe Twiss (Stoke) 4; Ashley Simpson (Bury) 3; Stuart Bentley (Wednesfield) 3 reserve; Ian Warren (Wednesfield) 1 reserve.

Referee: Mick Pedley (West Midlands)


2006 – Fit City, Salford, Greater Manchester

Ryan Taylor (Horspath) 18; Chris Eaton (Stockport) 17; Mikey Hewitson (Bury) 15; Lee Richardson (Ipswich) 15; David Carmichael (Newport) 14; David Ball (Sandwell) 13; Tom Doyle (Bury) 13; Daniel Pike (Leicester) 13; Ashley Simpson (Stockport) 13; Rob Hunt (Horspath) 12; Tom Hibberd (Sandwell) 11; Warren Mee (Stockport 2006) 11; Chris Parish (Bury) 11; Stuart Bentley (Wednesfield) 9; Chris Davies (Newport) 8; Thomas Pike (Ipswich) 5

Referee: Mike Hack (Greater Manchester)


2007 – Fit City, Salford, Greater Manchester

Thomas Reed (Exeter) 19; Ashley Birks (Sheffield) 17; Josh Brooke (Ipswich) 16; Sam Smith (Wednesfield) 15; Tom Hibberd (Sandwell) 14; Mikey Hewitson (Bury) 14; David Carmichael (Sheffield) 13; Ryan Hoyland (Sheffield) 13; Chris Timms (Birmingham) 13; David Ball (Sandwell) 11; Jamie Brown (Sheffield) 10; Jazz Abbott (Hethersett) 9; Chris Eaton (Stockport 2006) 8; Ashley Simpson (Bury) 7; Stuart Bentley (Wednesfield) 7; Ben Collins (Hethersett) reserve 3; Ben Mould (Newport) 2; Daniel Chambers (Hethersett) reserve 2.

Referee: Mike Hack (Greater Manchester).


2008 – Cheslyn Hey Leisure Centre, West Midlands

Ashley Birks (Sheffield) 19; Lee Smith (Sandwell) 16, Joshua Brooke (Great Blakenham) 16, Chris Timms (Birmingham) 16, Sam Smith (Wednesfield) 15, Ryan Hoyland (Sheffield) 15, Ben Higham (Stockport 2006) 14, Nathan Groves (Birmingham)(reserve) 14, Jamie Brown (Sheffield) 11, Craig Nethercott (Exeter) 11, Thomas Haddock (Wednesfield) 10, Daniel Chambers (Hethersett) 10, Ben Collins (Hethersett) 8, Stuart Bentley (Wednesfield) 7, Ben Mould (Filton) 6, Mikey Hewitson (Bury) 5, Thomas Reed (Exeter) 0 (withdrew injured)

Referee: Ralph Doughty (Nottinghamshire)


2009 – Fit City, Salford, Greater Manchester

Chris Timms (Birmingham) 19, Thomas Reed (Exeter) 17, Dylan Radcliffe (Stockport 2006) 17, Nathan Groves (Birmingham) 14, Paul Heard (Birmingham) 12, Ryan Hoyland (Sheffield) 12, Ben Higham (Stockport 2006) 12, Tom Haddock (Sandwell) 11, Leon Wilde (Hethersett) 11, Lee Smith (Sandwell) 10, Ben Mould (Birmingham) 10, Mark Carmichael (Horspath) 9, Ben Collins (Hethersett) 9, Sam Smith (Wednesfield) 8, Matt Lush (Stockport 2006) 8, Liam Parker (Norwich) 8

Referee: Pete Dalley (West Midlands)


2010 – Fit City, Eccles, Manchester

Thomas Reed (Poole) 19, Lee Smith (Sandwell) 19, Nathan Groves (Birmingham) 18, Paul Heard (Birmingham) 15, Mark Carmichael (Horspath) 14, Dylan Radcliffe (Stockport) 13, Scott Millward (Sandwell) 11, Sam Hearn (Poole) 11, Wayne Clarke (Horspath) 11, Mathew Lush (Stockport) 10, Joe Kemp (Bretford) 10, Ben Higham (Stockport) 10, Ben Mould (Birmingham) 10, Jack Lush (Stockport) 9, Ben Collins (Hethersett) 7, Leyton Glover (Poole) 6

Referee: Brian Eaton (Greater Manchester)


2011 – Fit City, Eccles, Manchester

Thomas Reed (Poole) 19, Mark Carmichael (Horspath) 19, Paul Heard (Birmingham) 15, Dylan Radcliffe (Stockport) 14, Ben Mould (East Newport) 14, Joe Kemp (Bretford) 13, Matt Coulter (Horspath) 11, Scott Millward (Sandwell) 11, Jake Read (Stockport) 11, Ricki Johnson (Sandwell) 11, Leyton Glover (Poole)  11, Jake Slight (Edinburgh) 11, Aaron Smith (Poole) 10, Aiden Owen (Sheffield) 8, Ashley Hill (Ipswich) 7, Wayne Clark (Horspath)  3

Referee: Mark Winwood (West Midlands)


2012 – Fit City, Eccles, Manchester

Mark Carmichael (Horspath) 19, Scott Millward (Birmingham) 16, Dylan Radcliffe (Stockport) 16,, Matt Smith (Sheffield) 14, Jack Lush (Stockport) 13, Matt Haddock (Wednesfield) 13, Tim Reed (Exeter) 13, Ben Mould (Wednesfield) 13, Will Bristowe (Poole) 13, Ben Higham (Stockport) 12, Ashley Hill (Ipswich) 10, Leyton Glover (Poole) 10, Rick Johnson (Wednesfield) 9, Jake Read (Stockport) 8, Matt Lush (Stockport) 8, Matt Haddock (Wednesfield) 3

Referee: Mick Knowles (South Yorkshire)


2013 – Sports Connextion, Coventry

Ricki Johnson (Wednesfield) 17, Matt Smith (Sheffield) 16, Leyton Glover (Poole) 16, Oli Sidwick (Poole) 16, Jack Lush (Stockport) 14, Ashley Hill (Ipswich) 14, Scott Millward (Birmingham) 14, Richard Hudson (Sheffield) 13, Matt Lush (Stockport) 11, Wil Bristowe (Poole) 11, Jake Read (Stockport) 10, Matt Hill (Ipswich) 9, Lee Kemp (East Park) 9, Harry Everiss (Wednesfield) 9, Zak Payne (Horspath) 7, Richard Fellgett (Ipswich) 6

Referee: Bob Prince (West Midlands)


2014 – Sports Connextion, Coventry

Ricki Johnson (Wednesfield) 19, Jake Read  (Stockport) 19, Matt Lush (Stockport) 16, Lee Kemp (East Park) 15, Aaron Smith (Poole) 15, Jamie Whetton (East Park) 14, Matt Hill (Ipswich) 13, Brandon Whetton (East Park)  13, Jack Lush (Stockport) 12, Oliver Sidwick (Newport) 12, Wil Bristowe (Poole) 11, Ashley Hill (Ipswich) 10, Matt Parrott (Sheffield) 9, George Horsley (Horspath) 8, Charlie Rumbold (Ipswich) 6, Daniel Drewett (Coventry) 2

Referee: Mark Winwood (West Midlands)

2015 – Sports Connexion, Coventry

Jake Read (Stockport) 20, Brandon Whetton (Wednesfield) 19, Will Tidball (Exeter) 17, Lee Kemp (Wednesfield) 16, Charlie Rumbold (Ipswich) 16, Mason Phillips (Coventry) 15, Jay Briggs (Poole) 13, Matt Hill (Ipswich) 12, Adam Watson (Sheffield) 11, Jake White (East Park) 10, Luke Whitehead (Leicester) 9, Niall Morton (Sheffield) 8 (withdrew injured), Jordon Bradford (Poole) 7, Ed Morton (Sheffield) 7, Dan Drewitt (Coventry) 5, Zac White (East Park) 4

Referee: Ralph Doughty (Nottinghamshire)

2016 – Sports Connexion, Coventry

Matt Hill (Ipswich) 20, Brandon Whetton (Wednesfield) 18, Adam Watson (Sheffield) 18

2017 – No Competition

2018 – Sports Connexion ,Coventry

Lewis Brinkhoff (Kesgrave) 18, Owen Wells (Hethersett) 18, Fraser Garnett (Poole) 17, Jake White (East Park) 15, Max Wells (Leicester) 14, Edan Morton (Sheffield) 13, Ben Clarke (Ipswich) 13, Ewan Hancox (Birmingham) 12, Cameron Gill (Coventry) 12, Lewis Foxley (Edinburgh) 11, Adam Cooper (Gt Blakenham) 10, Will Jeffery (Horspath) 9

2019 – Sports Connexion, Coventry

Lewis Brinkhoff (Ipswich) 20, James Porter (Ipswich) 18, Ben Clarke (Ipswich) 17, Tyler Brinkhoff (Ipswich) 17, Fraser Garnett (Poole) 16, Owen Wells (Wednesfield) 15, Kristian Mitchell (Ipswich) 13, Nathan Goulden (Poole) 12, Louis Wright (Stockport 2006) 10, Max Wells (Leicester) 10, Adam Cooper (Gt Blakenham) 9, Cameron Gill (Coventry) 6

Referee: Ralph Doughty (Nottinghamshire)

2020 – Cancelled due to Covid-19 pandemic


See more archive results from the Indoor championships…

Indoor Championships

British Senior Indoor Championships

From 1987 – present.

All the results for the British Senior Indoor Championships, dating back to 1987 to the present day.

Indoor Championships

British Senior Indoor Fours Championships

From 1985 – present.

All the results for the British Senior Indoor Fours Championships, dating back to 1985 to the present day.

Indoor Championships

British Junior Team Indoor Championships

From 2000 – present.

All the results for the British Junior Team Indoor Championships, dating back to 2000 to the present day.


Indoor Championships

British U19 Indoor Championships

From 1996 – present.

All of the British Under 19 Indoor Championship results dating back to 1996.

Indoor Championships

British U16 Indoor Championships

From 1996 – present.

All of the British Under 16 Indoor Championship results, dating back to 1996.

Indoor Championships

British U13 Indoor Championships

From 1996 – present.

All of the British Under 13 Indoor Championship results, dating back to 1996.


Indoor Championships

British Womens Indoor Championships

From 2010 – present.

All of the British Womens Indoor Championship results, dating back to 2010.

Indoor Championships

British Over 40s Championships

From 1996 – present.

All of the British Over 40s Indoor Championship results, dating back to 1996.