British U16 Indoor Championships (1987-present)

Indoor Championships


Run as the British Under 15 Indoor Championship from 1987 to 1994

1987 – Waveney Leisure Centre, Lowestoft, Suffolk

Mark Rushby (Halifax) 20, Lee Benton (Crawley) 17, Lewis Bates (Wednesfield) 17, Andy Oliver (Whitley) 16, Nicky Soames (Ipswich) 16, Raymond Brookes (Ipswich) 15, Colin Goodswen (Norwich) 15, David Morrell (Gt Blakenham) 14, Glen Hayter (Poole) 12, Stuart Flockhart (Ipswich) 12, Leighton Bates (Wednesfield) 11, Richard Hunt (Eaton) 8, Matthew Wenn (Norwich) 7, Mark Kerrigan (Poole) 7, Kevin Wells (Eaton) 7, Richard White (Ipswich) 6

Referee: Pete Boxhall (Norfolk)

1988 – Waveney Leisure Centre, Lowestoft, Suffolk

Mike Lea (Stockport) 20, Raymond Brookes (Ipswich) 18, Jamie Hall (Ipswich) 16, Phil Howells (Spixworth) 15, Danny Cotgrove (Spixworth) 15, Paul Ashton (Sheffield) 14, jason Roberts (Eaton) 14, Carl Byron (Sowerby Bridge) 12, Graham Garnett (Manchester) 11, Scott Flanaghan (Sheffield) 11, Martyn Hollebon (Hellingly) 11, Robert Colk (Eaton) 10, Neil Johnson (Sowerby Bridge) 8, Stuart Flockhart (Ipswich) 8, Stuart Carter (Heckmondwike) 7, Martin Richardson (Heckmondwike) 7

Referee:

1989 – Waveney Leisure Centre, Lowestoft, Suffolk

Chris Gregory (Horspath) 19, Phil Howells (Spixworth) 19, Danny CotGrove (Spixworth) 18, Simon Glenn (Heckmondwike) 17, Paul Ashton (Sheffield) 16, David Robinson (Heckmondwile) 14, Neil Clinkard (Horspath) 13, Glen Hayter (Poole) 13, Stuart Flockhart (Ipswich) 10, Kraig Garland (Stockport) 10, Nicholas Goold (Morden) 8, Chris Finnigan (Stockport) 8, James Newman (Norwich) 7, Scott nelder (Thurrock) 6, Toby Sands (Eaton) 5

Referee:

1990 – Waveney Leisure Centre, Lowestoft, Suffolk

Toby Sands (Eaton) 19, Kraig Garland (Stockport) 18, Chris Wheatley (Sandwell) 16, Chris Thompson (Eaton) 16, Johnathan Boast (North Park Norwich) 14, Jerome Williams (Horspath) 14, Robin Harper (Gt Blakenham) 13, Stephen Ward (Stockport) 13, Gary Smith (Horspath) 13, Kieran Goold (Morden) 11, Gavin Prosser (Sandwell) 9, James Carter (Heckmondwike) 9, Nigel Wragg (Leicester) 8, Lee Aris (Wednesfield) 8, Steve Hubbard (Hethersett) 5

Referee:

1991 – Thorns Community College, Brierley Hill, West Midlands

Scott Nelder (Thurrock) 20, Mike Share (Sandwell) 19, Chris Wheatley (Sandwell) 17, Luke Fox (North Park Norwich) 17, Paul Bell (North Park Norwich) 14, Jim Pratt (Leicester) 14, Rudi Hare (Eaton) 13, Geoff Farrell (Tameside) 12, Mark Berry (Bury) 11, Paul Waters (North Park Norwich) 11, Steven Hurrell (Eaton) 10, Darren Gumbley (Birmingham) 9, Stuart Aspin (Stockport) 9, Damien Harrison (Heckmondwike) 8, Dean Lander (Heckmondwike) 5, Chris Layden (Heckmondwike) 5

Referee: Eric Harvey (West Midlands)

1992 – Thorns Community College, Brierley Hill, West Midlands

Scott Nelder (Thurrock) 20, Mike Share (Sandwell) 19, lee Aris (Dudley) 17, Luke Fox (North Park Norwich) 17, James Carter (Heckmondwike) 16, Shaun Ellis (Wednesfield) 15, Steven Clare (North Park Norwich) 12, Mark Dunkin (Norwich) 12, Craig Whitehead (Leicester) 12, Andrew Potham (Wednesfield) 11, Leon yelland (Ipswich) 10, Neil Everett (Ipswich) 9, Neil Smith (Dudley) 9, Lee Jones (Dudley) 7, Tony Brown (Wednesfield) 6

Referee: Pete Dalley (West Midlands)

1993 – Thorns Community College, Brierley Hill, West Midlands

Leon Yelland (Ipswich) 20, Shaun Ellis (Wednesfield) 19, James Carter (Heckmondwike) 18, lee Aris (Dudley) 15, Craig Whitehead (Leicester) 15, Roger Cox (Gt Blakenham) 13, Darren Debenham (Gt Blakenham) 13, Danny telling (Swindon) 13, Anthony Graham (Tameside) 12, Tom Woolridge (Wednesfield) 12, Nicky Whitehead (Leicester) 10, Oliver Martin (Gt Blakenham) 9, Steven Barker (Wednesfield) 8, Tony Brown (Wednesfield) 8, Craig Godwin (Swindon) 8, Chris Moorcroft (Tameside) 5

Referee:

1994 – Thorns Community College, Brierley Hill, West Midlands

James Carter (Heckmondwike) 20, Leon Yelland (Ipswich) 19, Chris Roberts (Poole) 17, Anthony Graham (Tameside) 16, Andrew Yard (Exeter) 16, Darren Debenham (Gt Blakenham) 14, Nicky Whitehead (Leicester) 14, Steve Clare (North Park Norwich) 12, Scott Jones (Eaton) 10, Oliver Martin (Gt Blakenham) 10, Adam Myers (Sandwell) 10, Steve Wilkes (Wednesfield) 10, Chris Moorcroft (Tameside) 9, Ryan Self (Eaton) 7, Steven Baker (Wednesfield) 6, Ben Howe-Hayson (Exeter) 6

Referee: Frank Finnigan (Greater Manchester)

1995 – No Competition

1996 – Thorns Community College, Brierley Hill, West Midlands

Lee Smethills (Astley & Tyldesley) 20, Chris Moorcroft (Tameside) 19, Martin Phillips (Astley & Tyldesley) 18, Daniel Hughes (Astley & Tyldesley) 17, Richard Austen (Hawbush) 14, Alan Mackie (Stockport) 14, Oliver Martin (Gt Blakenham) 14, Craig Norton (North Park) 14, Steve Wilkes (Wednesfield) 14, Chris Jewkes (Wednesfield) 11, Nicholas Gunkel  (Hawbush) 10, Steve Baker (Wednesfield) 9, Mathew Legge (Poole) 6

Referee: Peter Dalley (West Midlands)


1997 – Cheslyn Hey Leisure Centre, West Midlands

Lee Smethills (Astley & Tyldesley) 20, Martin Phillips (Astley & Tyldesley) 18, Richard Williamson (Great Blakenham) 16, Daniel Hughes (Stockport) 15, Craig Guy (Wednesfield) 13, Craig Newsome (Scotia) 13, Kevin Marsh (Tameside) 12, Mike Morgans (Wednesfield) 12, Damien Hack (Astley & Tyldesley) 12, Alan Mackie (Scotia) 12, Chris Jewkes (Wednesfield) 10, Adam Peck (Great Blakenham) 10, Lee Bannon (Wednesfield) 9, Will Brookes (Headley) 9, Dean Sandbrook (Birmingham) 8, Dave Morris (Scotia) 7.

Referee:


1998 – Cheslyn Hey Leisure Centre, West Midlands

Daniel Hughes (Stockport) 20, Kevin Marsh (Tameside) 17, Craig Newsome (Scotia) 17, Darren Slater (Eaton) 15, Paul Rushforth (Heckmondwike) 15, Richard Williamson (Somersham) 14, Liam Bennett (Heckmondwike) 12, Craig Norton (Norwich) 12, Mike Morgans (Wednesfield) 11, Damien Hack (Astley & Tyldesley) 11, Nick Bedson (Norwich) 10, Chris Jewkes (Wednesfield) 10, Mark Boaler (Horspath) 10, Wayne Hutt (Horspath) 8, Matt Sillis (Spixworth) 7

Referee:  Bob Prince (West Midlands)


1999 – Cheslyn Hey Leisure Centre, West Midlands

Darren Slater (Eaton) 20, Chris Jewkes (Wednesfield) 18, Damien Hack (Astley & Tyldesley) 17, Mike Morgans (Wednesfield) 14, Russ Evans (Sandwell) 13, Richard Williamson (Somersham) 13, Callum Slight (Scotia) 13, Ryan Standford (Exeter) 12, James Tibbetts (Sandwell) 12, Stephen Beighton (Sandwell) 11, Russell Holland (Astley & Tyldesley) 10, Adam Taylor (Horspath) 10, Robert Pearce (Bury) 9, Leigh Cossey (Hethersett) 9, David Hooper (Exeter) 8, Scott Jarman (Bury) 7

Referee:  Dave Hunting (Suffolk)


2000 – Broughton Leisure Centre, Salford, Greater Manchester

Darren Slater (Eaton) 20, Ben Scranage (Bury) 18, Chris Jewkes (Wednesfield) 18, Robert Pearce (Bury) 16, James Allcock (Stoke) 14, Adam Peck (Great Blakenham) 14, Damien Hack (Astley & Tyldesley) 13, Scott Jarman (Bury) 11, Chris Eaton (Tameside) 10, Ryan Taylor (Horspath) 10, Mark Boaler (Horspath) 9, Mike Morgans (Wednesfield) 8, Daniel Pike (Great Blakenham) 8, Russ Evans (Sandwell) 7, Mark Wylie (Tameside) 7, Andrew Mittell (Somersham) 5, Stephen Beighton (Sandwell– reserve) 3

Referee: Pete Ward (Greater Manchester)


2001 – Aldersley Leisure Centre, West Midlands

Darren Slater (Eaton) 19, Chris Jewkes (Wednesfield) 18, Mark Boaler (Horspath) 18, Mike Morgans (Wednesfield) 17, Robert Pearce (Bury) 16, Scott Jarman (Bury) 13, Adam Peck  (Gt Blakenham) 12, Chris Eaton (Tameside) 11, Jono Birks (Sheffield) 10, Ben Scranage (Bury) 10, Ryan Taylor (Horspath) 9, Daniel Pike (Gt Blakenham) 9, Ashley Pointer (Coventry) 7, Colin Barber (Sandwell) 7, Scott Doherty (Wednesfield) 6, Jack Hibberd (Sandwell) 6

Referee:  Wayne Aris (West Midlands)


2002 – Cheslyn Hey Leisure Centre, West Midlands

Darren Slater (Gt Blakenham) 20, Ben Scranage (Bury) 19, Lewis Osborne (Kesgrave) 18, Ryan Taylor (Horspath) 16, Jack Hibberd (Sandwell) 15, Daniel Pike (Gt Blakenham) 15, Chris Eaton (Tameside) 12, Andy Mittell (Somersham) 12, Luke Hodgkinson (Somersham) 11, Johnathan Birks (Sheffield) 11, Lee Ridgwell (East London) 10, Will Page (Gt Blakenham) 10, Chris Osborne (Kesgrave) 8, Paul Bird (Sandwell) 8, Tom Hibberd (Sandwell) 8, Lee Pike (Gt Blakenham) 7

Referee: Mick Pedley (West Midlands)


2003 – Broughton Leisure Centre, Salford, Greater Manchester

Chris Eaton (Tameside) 20, Joe Twiss (Stoke) 17, Jono Birks (Sheffield) 16, Daniel Pike (Eaton) 16, Chris Davies (Newport) 15, Tom Doyle (Bury) 15, Andy Mittell (Somersham) 14, Lee Ridgwell (East London) 14, Lee Pike (Gt. Blakenham) 13, Mikey Hewitson (Scotia) 10, Jack Hibberd (Sandwell) 10, David Ball (Sandwell) 8, Chris Parrish (Bury) 8, Tom Hibberd (Sandwell) 8, Ashley Simpson (Bury) 7, Richard Bowler (Sheffield) 7.

Referee: John Burston (Greater Manchester).


2004 – Broughton Leisure Centre, Salford, Greater Manchester

Chris Eaton (Tameside) 20; Andy Mittell (Somersham) 18; Jonathan Birks (Sheffield) 17; Lee Ridgewell (East London) 15; Ashley Simpson (Bury) 15; Ashley Birks (Sheffield) 15; Joe Twiss (Stoke) 14; David Carmichael (Newport) 13; Chris Parish (Bury) 12; Robert Hunt (Swindon) 12; Shaun Rudman (Swindon) 10; Andy Angell (Hull) 9; David Ball (Sandwell) 9; Warren Mee (Astley & Tyldesley) 8; Ryan Hughes (Newport) 6; Chris Davies (Newport) 5:

Referee: Dave Blinston (Tameside)


2005 – Fit City, Salford, Greater Manchester

Joe Twiss (Stoke) 19; Ashley Birks (Sheffield) 17; Mikey Hewitson (Bury) 17; Lee Richardson (Ipswich) 16; David Ball (Sandwell) 15; Chris Timms (Birmingham) 14; Warren Mee (Astley & Tyldesley) 13; Thomas Pike (Ipswich) 12; Joshua Brooke (Ipswich) 11; Jamie Brown (Sheffield) 10; Will Collins (Bury) 10; Lucy Whitehead (Leicester) 9; Tom Colling (Southampton) 9; Ashley Simpson (Bury) 8; Daniel Baker (Birmingham) 6; Ashley Doughty (Leicester) 6.

Referee: Brian Eaton (Tameside)


2006 – Fit City, Salford, Greater Manchester

Lee Richardson (Ipswich) 20; Joshua Brooke (Ipswich) 19; Declan Crouch (Leicester) 18; Carl Jarvis (Leicester) 15; Lee Smith (Sandwell) 15; Daniel Baker (Birmingham) 14; Thomas Haddock (Wednesfield) 13; Paul Heard (Sandwell) 11; Chris Dyson (Bury) 11; Sammy Smith (Wednesfield) 10; Lucy Whitehead (Leicester) 10; Leigh Smith (Horspath) 9; Chris Timms (Birmingham) 8; Rachel Edge (Horspath) 7; Dayle Peace (Wednesfield) 7; Jake Hogan (Leicester) 6.

Referee: Mike Hack (Greater Manchester)


2007 – Fit City, Salford, Greater Manchester

Carl Jarvis (Leicester) 20; Thomas Reed (Exeter) 18; Jazz Abbott (Hethersett) 16; Nathan Groves (Birmingham) 14; Tom Haddock (Wednesfield) 14; Lee Smith (Sandwell) 14; Mark Carmichael (Newport) 13; Mitch Barlow (Coventry) 12; Sam Jayes (Leicester) 12; Ben Mould (Newport) 12; Jamie Brown (Sheffield) 11; Jake Hogan (Leicester) 10; Dayle Peace (Wednesfield) 10; Leo Brindley (Bury) 8; Ben Higham (Stockport 2006) 8; Philip Adams (Hethersett) 6.

Referee – Brian Eaton (Stockport).


2008 – Cheslyn Hey Leisure Centre, West Midlands

Carl Jarvis (Leicester) 20; Daniel Osborne (Great Blakenham) 19, Dayle Peace (Wednesfield) 17, Matt Smith (Sandwell) 17, Ben Mould (Filton) 16, Ben Higham (Stockport 2006) 14, Scott Millward (Sandwell) 13, Dylan Radcliffe (Stockport 2006) 13, Ben Collins (Hethersett) 12, Andy Turnbull (Great Blakenham) 10, Wayne Clarke (Horspath) 10, Joe Wyatt (Horspath) 8, George Solomon (Norwich) (reserve) 8, Daniel Chambers (Hethersett) 7, James Day (Great Blakenham) 7, Luke Jamson (Astley & Tyldesley) 5, Thomas Reed (Exeter) DNS (injured).

Referee: Mark Winwood (West Midlands)


2009 – Fit City, Salford, Greater Manchester

Thomas Reed (Exeter) 20, Dylan Radcliffe (Stockport 2006) 18, Matt Smith (Sandwell) 17, Ben Higham (Stockport 2006) 16, Dan Chambers (Hethersett) 15, Mark Carmichael (Horspath) 15, Matt Lush (Stockport 2006) 13, Ben Mould (Birmingham) 12, Jack Lush (Stockport 2006) 11, Scott Millward (Sandwell) 11, Matt Coulter (Horspath) 11, Matt Haddock (Sandwell) 10, Joe Kemp (Bretford) 8, Richard Hudson (Sheffield) 8, Ricki Johnson (Sandwell) 8, Ashley Hill (Ipswich) 7

Referee: Pete Dalley (West Midlands)


2010 – Fit City, Eccles, Manchester

Dylan Radcliffe (Stockport) 20, Matt Beharrell (Wednesfield) 19, Scott Millward (Sandwell) 16, Mathew Lush (Stockport) 15, Joe Kemp (Bretford) 14, Ricki Johnson (Sandwell) 14, Ashley Hill (Ipswich) 14, Matthew Coulter (Horspath) 13, Jack Harrold (Newport) 12, Jack Lush (Stockport) 11, Zac Payne (Horspath) 10, Jack Smith (Horspath) 10, Jake Read (Stockport) 9, Matt Haddock (Sandwell) 8, Lee Clarke (Horspath) 7, Matt Smith (Sandwell) 3

Referee: Mark Winwood (West Midlands)


2011 – Fit City, Eccles, Manchester

Jack Lush (Stockport) 20, Jake Read (Stockport) 19, Ricki Johnson (Sandwell) 17, Matt Lush (Stockport) 16, Zac Payne (Horspath) 15, Ashley Hill (Ipswich) 15, Aiden Owen (Sheffield) 13, Lee Clarke (Horspath) 12, Aaron Smith (Poole) 11, Will Bristowe (Poole) 11, Ethan Greensalde (East Newport) 10, Adam Phillips (Astley & Tyldesley) 10, Richard Hudson (Sheffield) 10, Ben Swanborough (Hull)  6, George Horsley ((Horspath)  6, Scott Grimes (Hethersett) 5

Referee: Wayne Aris (West Midlands)


2012 – Fit City, Eccles, Manchester

Richard Hudson (Sheffield) 19, Jake Read (Stockport) 17, Matthew Haddock (Wednesfield) 16, Matthew Hill (Ipswich) 16, Jake Neighbour (Swindon) 16, Adam Watson (Sheffield) 15, William Cartwright (East Park) 13, Lee Kemp (Leicester) 12, James Elston (Bury) 12, Zac Smurthwaite (Sheffield) 11, James Whetton (East Park) 10, Liam Doughty (Leicester) 10, Jay Briggs (Poole) 10, Harry Everiss (Wednesfield) 9, Niall Instone (Poole) 6, Haydn Rowley (Wednesfield) 5

Referee: Mike Hack (Greater Manchester)


2013 – Sports Connextion, Coventry

Richard Hudson (Sheffield) 19, Brandon Whetton (East Park) 18, Matt Hill (Ipswich) 18, Daniel Drewett (Coventry) 16, Jamie Whetton (East Park) 16, George Horsley (Horspath) 15, James Elston (Bury) 13, Lee Kemp (East Park) 13, Mason Phillips (Bretford) 12, Richard Fellgett (Ipswich) 10, Jay Briggs (Poole) 10, Jake Neighbour (Swindon) 9, Niall Morton (Sheffield) 8, Connor Dyke (Wednesfield) 7, Luke Whitehead (Leicester) 3

Referee: Al Bentley (Wolverhampton)


2014 – Sports Connextion, Coventry

Brandon Whetton (East Park) 20, Will Tidball (Exeter) 17, Kyle Roberts (Coventry) 16, James Bunting (Sheffield) 15, Lee Kemp (East Park) 14, Adam Watson (Sheffield) 13, Zac White (East Park) 13, Mark Lee (Edinburgh) 13, Jay Briggs (Poole) 11, Ed Morton (Sheffield) 11, Ben Harvey (Exeter) 10, George Horsley (Horspath) 10, Jake White (East Park) 9, James Elston (Bury) 8, Callum Smith (Poole) 7, Hayden Rowley (Wednesfield) 4

Referee: Nicky Whitehead (Leicestershire)

2015 – Sports Connexion, Coventry

Will Tidball (Exeter) 17, Kyle Roberts (Coventry) 16, Brandon Whetton (Wednesfield) 16, Niall Morton (Sheffield) 16, Ewan Hancox (Birmingham) 15, Ben Harvey (Ipswich) 15, Owen Tidball (Exeter) 13, Jake White (East Park) 13, Ed Morton Sheffield 12, Adam Watson (Sheffield) 12, James Elston (Bury) 11, Fraser Garnett (Poole) 9, Jay Berry (Kesgrave) 8, Jordon Bradford (Poole) 8 Oliver Morris (Coventry) 8, Alex Harvey (Ipswich) 6

Referee: Bob Prince (West Midlands)

2016 – Sports Connexion, Coventry

Devon Campbell (Stockport) 19, Ed Morton (Sheffield) 18, Jake White (East Park) 16

2017 – No Competition

2018 – Sports Connexion, Coventry

Lewis Brinkhoff (Kesgrave) 19, Ben Clarke (Ipswich) 19, Rosie Tidball (Exeter) 19, Devon Campbell (Stockport) 17, Adam Cooper (Gt Blakenham) 14, Jack Ellis (Horspath) 13, Lewis Foxley (Edinburgh) 13, Thomas Savage (Coventry) 13, Louis Wright (Stockport) 13, Gemma Hill (Ipswich) 13, Owen Johnson (Horspath) 10, Tyler Bould (Wednesfield) 5

Referee:

2019 – Sports Connexion, Coventry

Lewis Brinkhoff (Ipswich) 20, Nathan Goulden (Poole) 18, Ben Clarke (Ipswich) 18, Rosie Tidball (Exeter) 16, Tom Savage (Coventry) 16, Kristian Mitchell (Ipswich) 15, Gemma Hill (Ipswich) 15, Kielan Burton (Sheffield) 14, Jasmine Oddie (Poole) 11, Connor Whitehead (Leicester) 10, Kieran Whitehead (Leicester) 10, Sophie Sinclair-Black (Leicester) 9, Siian Raynor (Leicester) 8

Referee: Mark Winwood (West Midlands)

2020 – Cancelled due to Covid-19 pandemic


See more archive results from the Indoor championships…

Indoor Championships

British Senior Indoor Championships

From 1987 – present.

All the results for the British Senior Indoor Championships, dating back to 1987 to the present day.

Indoor Championships

British Senior Indoor Fours Championships

From 1985 – present.

All the results for the British Senior Indoor Fours Championships, dating back to 1985 to the present day.

Indoor Championships

British Junior Team Indoor Championships

From 2000 – present.

All the results for the British Junior Team Indoor Championships, dating back to 2000 to the present day.


Indoor Championships

British U19 Indoor Championships

From 1996 – present.

All of the British Under 19 Indoor Championship results dating back to 1996.

Indoor Championships

British U16 Indoor Championships

From 1996 – present.

All of the British Under 16 Indoor Championship results, dating back to 1996.

Indoor Championships

British U13 Indoor Championships

From 1996 – present.

All of the British Under 13 Indoor Championship results, dating back to 1996.


Indoor Championships

British Womens Indoor Championships

From 2010 – present.

All of the British Womens Indoor Championship results, dating back to 2010.

Indoor Championships

British Over 40s Championships

From 1996 – present.

All of the British Over 40s Indoor Championship results, dating back to 1996.