British U13 Individual Championship

British Championships


Run as the British Under 12 Individual Championship from 1986 to 1994

1986 – King George V Playing Field, Grays, Essex

Martyn Hollebon (Hellingly) 20, Glen Hayter (Poole) 18, Jason Hyatt (Thurrock) 17, Justin Conquest (Halifax) 17, Wayne Aris (Wednesfield) 16, Scott Nelder (Thurrock) 16, Ian Johnson (Halifax) 14, Leighton Bates (Stoke) 12, Chris McCrow (Poole) 12, Duncan Bodley (Wednesfield) 11, Trevor Prime (Thurrock) 11, Matthew Wenn (Norwich) 10, Lee Aris (Wednesfield) 8, Shaun Ellis (Wednesfield) 7, Craig Lyle (Morden) 6, Susan Mullinder (Wednesfield) 5

Referee: Jim Hardy (Norfolk)

1987 – Eaton Park, Norwich, Norfolk

Scott Nelder (Thurrock) 20, Ian Johnson (Halifax) 18, Damien Poll (Eaton) 18, Duncan Bodley (Wednesfield) 16, Stephen Ward (Stockport) 15, Richard Spear (Eaton) 15, Richard Bradley (Hethersett) 14, Tristian McCrow (Poole) 13, Shaun Ellis (Wednesfield) 11, Matthew Rothwell (Halifax) 10, Michelle Rant (Eaton) 10, Lee Aris (Wednesfield) 10, Matthew Bloxham (Hawbush) 10, Simon Rothwell (Halifax) 7

Referee: Jim Hardy (Norfolk)

1988 – Newfoundland Drive, Baiter, Poole, Dorset

Scott Nelder (Thurrock) 20, Chris Wheatley (Sandwell) 17,  Mike Share (Dudley) 17, Shaun Ellis (Wednesfield) 17, Jamie Morgan (Sandwell) 16, Keiran Goold (Morden) 14, Stuart Germon (Thurrock) 14, Lee Aris (Wednesfield) 11, Geoff Farrell (Tameside) 11, Tristan McCrow (Poole) 10, Graham Stoneman (Southampton) 10, Warren Stubbs (Hull) 9, Gavin Wheeler (Southampton) 8, Dean Lewis (Sandwell) 8, Daniel Lawrence (Morden) 7, Paul Oughton (Weymouth) 7

Referee: Rob Dyer (Dorset)

1989 – Tividale Sports Centre, Tividale, Warley, West Midlands

Michael Share (Sandwell) 18, Scott Nelder (Thurrock) 16, Kieran Goold (Morden) 15, Adrian Squelch (Thurrock) 15, Shaun Ellis (Wednesfield) 15, Toby Millen (Thurrock) 14, Anthony Burke (Stockport) 14, Stuart Germon (Thurrock) 13, Robert Eason (North Park Norwich) 13, Ross Bearham (Thurrock) 11, Lee Aris (Wednesfield) 11, Tony Edroff (Poole) 11, Paul Aston (Dudley) 8, Dean Lewis (Sandwell) 8, Demi Lyte (Thurrock) 8, Daniel Lawrence (Morden) 7

Referee: 

1990 – St. Thomas’s Recreation Ground, Stockport, Greater Manchester

Rudi Hare (Eaton) 18, Lee Aris (Wednesfield) 17, Shaun Ellis (Wednesfield) 17, Dean Lewis (Sandwell) 17, Michael Jones (Sowerby Bridge) 16, Gavin Wheeler (Southampton) 15, Antony Burke (Stockport) 15, James Carter (Heckmondwike) 15, Graham Spence (Manchester) 12, Stephen Lane (Sandwell) 10, Steven Hurrell (North Park) 8, Gary Kenna (Bristol St George) 7, Craig Whitehead (Leicester) 7, David Egerton (Southampton) 6, Kraig Shepherd (Spixworth) 6

Referee: Dave Blinston (Manchester)

1991 – War Memorial Playing Field, Hethersett, Norfolk

James Carter (Heckmondwike) 20, Steve Clare (North Park Norwich) 18, Chris Nuttall (Horspath) 17, Steve Parsons (Wednesfield) 16, Gavin Wheeler (Southampton) 16, Bradley Moon (Thurrock) 14, Leon Yelland (Ipswich) 14, Geoff Stone jnr (Headley) 11, Roger Bunn (Hethersett) 11, Martin Buckles (Ipswich) 11, Colin Fisher (Sowerby Bridge) 11, Matthew Patman (Bristol St George) 9, Lee Aldridge (Spixworth) 8, Craig Whitehead (Leicester) 7, Lee Grange (North Park Norwich) 6

Referee: Terry Ashford (Suffolk)

1992 – Tividale Sports Centre, Tividale, Warley, West Midlands

Zak Fox (North Park Norwich) 19, Johnathan Gould (Garstang) 18, Ian Grange (North Park Norwich) 18, Martin Phillips (Garstang) 18, Craig Guest (Wednesfield) 15, Mark Savage (Ipswich) Clare Perkins (Sandwell) 14, Michael Woodford (Poole) 12, Michael Machin (Sowerby Bridge) 12, Chris Machin (Sowerby Bridge) 11, Robert Michin (Sandwell) 10, Mark Waters (Stockport) 10, James Hopkins (East London) 9, Ashley Bastable (Sandwell) 8, Leon Greiff (Sowerby Bridge) 6, Antony Greiff (Sowerby Bridge) 6

Referee:  

1993 – Newfoundland Drive, Baiter, Poole, Dorset

Tony Brown (Wednesfield) 20, Craig Guest (Wednesfield) 18, Ryan Bunting (Southampton) 17, Martin Phillips (Garstang & Preston) 15, Oliver Martin (Gt Blakenham) 14, Daniel Hughes (Astley & Tyldesley) 15, James Hopkins (East London) 14, Kevin Marshallsay (Poole) 13, Steve Skyrme (Horspath) 12, John Clark (Newport) 11, Shaun Woodhouse (Southampton) 11, Chris Machin (Sowerby Bride) 9, Lisa Sparkes (Poole) 7, Daniel Halls (Gt Blakenham) 7, Rick Gregory (Horspath) 6, David Hayden (Wimbledon) 5

Referee: Trevor Butcher (Dorset)

1994 – Recreation Ground, Horspath, Oxford

Craig Guest (Wednesfield) 20, Shaun Woodhouse (Southampton) 19, John Clark (Newport) 15, Nick Gunkel (Hawbush) 15, Daniel Hughes (Astley & Tyldesley) 14, Rick Gregory (Horspath) 14, Scott Jones (Eaton) 13, Andy McMinn (Horspath) 13, Mark Waters (Stockport) 13, Damien Hack (Astley & Tyldesley) 13, Chris Jewkes (Wednesfield) 12, Stuart Snell (Exeter) 9, Daniel Halls (Gt Blakenham) 9, Rick Baker (Wednesfield) 7, Adam Legge (Poole) 7, Karl Guest (Wednesfield) 6

Referee: Ralph Doughty (Leicestershire)

1995 – Astley & Tyldesley Miners’ Welfare Club, Tyldesley, Greater Manchester

Danny Hughes (Astley & Tyldesley) 20, John Clark (Newport) 19, Shaun Woodhouse (Southampton) 17, Craig Norton (North Park Norwich) 17, Mark Walters (Stockport) 15, David Hayden (Wimbledon) 13, Matthew Howell (Tameside) 13, Richard Williamson (Ipswich) 13, Chris Jewkes (Wednesfield) 12, Andrew McMinn (Horspath) 12, David Cooper (Wednesfield) 9, Damien Hack (Astley & Tyldesley) 9, Andrew McNamee (Newport) 9, Adam Peck (Ipswich) 8, Ricky Baker (Wednesfield) 6, Daniel Layden (Heckmondwike) 6

Referee: Frank Finnigan (Greater Manchester)

1996 – Hellesdon Community Centre, Norwich, Norfolk

Shaun Woodhouse (Southampton) 20, Richard Williamson (Gt Blakenham) 18, Darren Slater (Norwich) 18, Andrew McMinn (Horspath) 17, Craig Norton (Norwich) 16, Adam Peck (Kesgrave) 15, Mark Waters (Stockport) 14, Danny Cox (East London) 12, Scott Jones (Eaton) 12, Chris Jewkes (Wednesfield) 11, Damien Hack (Astley & Tyldesley) 10, Leigh Cossey (Hethersett) 9, Mike Kiddell (Hethersett) 8, Matthew Helme (Astley & Tyldesley) 6, Adam Legge (Poole) 6, Scott Thompson (Astley & Tyldesley) 6

Referee: Terry Ashford (Suffolk)

1997 – Memorial Playing Field, Hethersett, Norfolk

Mike Morgans (Wednesfield) 18, Andrew McMinn (Horspath) 18, Damien Hack (Astley & Tyldesley) 17, Tony Hill (Southampton) 17, Chris Jewkes (Wednesfield) 17, Mark Johnson (Southampton) 15, Jamie Tulley (Wednesfield) 13, Adam Peck (Great Blakenham) 12, Andrew Pearson (Hethersett) 10, Shaun Brown (Spixworth) 10, Danny Cox (East London) 10, Matthew Helme (Astley & Tydesley) 10, David Alexander (Hethersett) 9, Mike Kiddell (Hethersett) 7, Scott Jarman (Bury) 7, Jon Carpenter (Spixworth) 6

Referee: Gary Colby (Norfolk)

1998 – Harford Park, Norwich

Darren Slater (Eaton) 20, Chris Eaton (Tameside) 17, Robert Black (Astley & Tyldesley) 17, Benjamin Scranage (Bury) 16, Neil Hollebon (Hellingly) 15, Daniel Pike (Gt Blakenham) 14, Lee Ridgwell (East London) 13, Nick Myhill (Hethersett) 13, Shaun Brown (Spixworth) 13, Ben Moody (Hull) 11, Ryan Taylor (Horspath) 10, Robert Hudson (Sheffield) 10, Simon Gamble (Sheffield) 9, Dean Ridgwell (East London) 8, Dean Bellinger (Horsapth) 6, Stuart Riches (Sheffield) 4, William Gamble (Sheffield) 2

Referee: Terry Ashford (Suffolk)

1999 – Recreation Ground, Horspath, Oxford

Ryan Taylor (Horspath) 19, Daniel Pike (Gt Blakenham) 18, Chris Eaton (Tameside) 17, Nick Myhill (Hethersett) 17, Sam Foley (Exeter) 16, Liam Bayat (Horspath) 16, Lee Ridgwell (East London) 15, John Kerley (Hethersett) 14, Shaun Rudman (Swindon) 12, Jamie Slater (Eaton) 11, Lee Perry (Exeter) 10, Scott Slater (Eaton) 9

Referee: Dave Blinston (Greater Manchester)

12 riders entered the championship

2000 – Graves Tennis and Leisure Centre, Sheffield

Chris Eaton (Tameside) 19, Jack Hibberd (Sandwell) 19, Nick Myhill (Hethersett) 18, Jon Kerley (Hethersett) 15, Johnathan Birks (Sheffield) 14, Simon Gamble (Sheffield) 14, Ryan Jones (Newport) 14, Ian Mayho (Newport) 13, Ryan Taylor (Horspath) 13, Ashley Birks (Sheffield) 11, Lee Ridgwell (East London) 11, Ben Moody (Scotia) 9, Chris Davies (Newport) 8, Tom Sensicall (Leicester) 8, Nick Howlett (Hethersett) 7, Kieran Jones (Newport) 6

Referee: Peter Dalley (West Midlands)

2001 – Recreation Ground, Great Blakenham, Suffolk

Jack Hibberd (Sandwell) 20, Nick Myhill (Hethersett) 19, Simon Gamble (Sheffield) 18, Tom Sensicall (Leicester) 16, Jon Kerley (Hethersett) 15, Chris Osborne (Kesgrave) 13, Andy Mittell (Somersham) 13, Jono Birks (Sheffield) 12, Lee Ridgwell (East London) 10, Tom Walker (Stoke) 10, Tm Hibberd (Sandwell) 10, Ben Davies (Coventry) 10, Chris Eaton (Tameside) 10, Ryan Jones (Newport) 9, Scott Docherty (Wednesfield) 8, Ryan Taylor (Horspath) 6

Referee: Terry Ashford (Suffolk)

2002 – Smallwood Playing Fields, Shelton, Stoke-on-Trent

Scott Docherty (Wednesfield) 18, Joe Twiss (Stoke) 18, Tom Colling (Southampton) 17, Sam Hardie (Coventry) 16, Paul Janaway (Southampton) 14, Ashley Birks (Sheffield) 13, Thomas Dean (Newport) 12, Ashley Skeldon (Sandwell) 11, Mikey Hewitson (Scotia) 10, Becky Heslop (Astley & Tyldesley) 9, Chris Timms (Birmingham) 9, Marcus Daly (Newport) 8, Tom Pike (Gt Blakenham) 8, Jamie Brown (Sheffield) 6, Lee Richardson (Gt Blakenham – reserve) 3

Referee: Martin Gamble (South Yorkshire)

2003 – Harbourside Park, Baiter, Poole, Dorset

Carl Jarvis (Leicester) 19, Becky Heslop (Astley & Tyldesley) 18, Lee Richardson (Ipswich) 18, Thomas Reed (Exeter) 16, Joshua Brooke (Ipswich) 15, Rachel Edge (Horspath) 13, Stephen Jarvis (East London) 13, Alec Briggs (East London) 12, Andy Turnbull (Ipswich) 12, Jamie Brown (Sheffield) 11, Nick Collins (Poole) 11, Lewis Riley (Tameside) 10, Jazz Abbott (Hethersett)  9, George Solomon (Gt.Blakenham) 9, Mitch Steward (Ipswich) 7, Kara Marsh (Ipswich) 5

Referee: Mike Legge (Dorset)

2004 – Recreation Ground, Great Blakenham, Suffolk

Declan Crouch (Leicester) 19, Lee Richardson (Ipswich) 19, Thomas Reed (Exeter) 16, Carl Jarvis (Leicester) 16, Rachel Edge (Horspath) 16, Phil Adams (Hethersett) 15, Alec Briggs (East London) 15, Jazz Abbott (Hethersett) 12, Mark Carmichael (Newport) 12, Ben Mould (Newport) 11, Jamie Brown (Sheffield) 9, Chris Dyson (Bury) 8, George Solomon (Kesgrave) 7, Ben Collins (Hethersett) 6

Referee: Terry Ashford (Suffolk)

2005 – Wheels Centre, Cofton Road, Exeter

Thomas Reed (Exeter) 20, Carl Jarvis (Leicester) 19, Mark Carmichael (Newport) 17

2006 – St Thomas’s Recreation Ground, Stockport

Thomas Reed (Exeter) 20, Ben Mould (Newport) 19, Dan Chambers (Hethersett) 18, Matt Beharrell (Hull) 16, Andy Turnbull (Kesgrave) 15, Ryan O’Shea (Bury) 14, Ryan Beeston (Ipswich) 14, Mark Carmichael (Newport) 13, Oliver Cator (Stockport 2006) 12, Declan O’Shea (Bury) 11, Jamie Palmer (Sandwell) 10, Kieran Parr (Norwich) 8, Eric Simkins (Sandwell) 8, Scott Millward (Sandwell) 8, Ben Higham (Stockport 2006) 6, Dylan Radcliffe (Stockport 2006) 8

Referee:

2007 – Eaton Park, Norwich

Matt Beharrell (Hull) 20, Josh Colby (Norwich) 19, Jamie Palmer (Sandwell) 18

2008 – International Sports Village, Newport

Matt Mildon (Weymouth) 20, Arron Morgan (Poole) 18, Matt Haddock (Wednesfield) 17, Alistair Lam (Stockport 2006) 16, Liam Overett (Ipswich) 16, Jack Lush (Stockport 2006) 15, Lewis Harvey (East Newport) 13, Richard Felgett (Ipswich) 12, Scott Grimes (Hethersett) 12, Matt Lush (Stockport 2006) 11, Joe Avery (Exeter) 11, Oliver Sidwick (Filton) 11, Ashley Hill (Ipswich) 9, Adam Overett (Ipswich) 8, Ricki Johnson (Sandwell) 6, Jake Read (Stockport 2006) 5

Referee: Colin Simmons (Monmouthshire)

2009 -Twelve Acre Approach, Kesgrave, Suffolk

Lewis Harvey (East Newport) 19, Matt Haddock (Wednesfield) 18, Matt Mildon (Poole) 17, Jake Read (Stockport 2006) 17, Liam Johnson-Rich (Wednesfield) 15, Richard Felgett (Ipswich) 13, Joe Avery (Exeter) 13,Will Clark (Ipswich) 12, Robert Warminger (Norwich) 12, Harry Swallow (Kesgrave) 11, Daniel Knights (Ipswich) 10, Charlie Rumbold (Ipswich) 10, Adam Overett (Ipswich) 9, Rosie Woollard (Ipswich) 9, Richard Hudson (Sheffield) 7, Matt Hill (Ipswich) 6

Referee: Terry Ashford (Suffolk)

2010 – Wheels Centre, Cofton Road, Exeter

Matt Haddock (Sandwell) 19, Richard Felgett (Ipswich) 18, James Robinson (Exeter)

2011 – Underwood Playing Fields, East Newport

Adam Phillips (Astley & Tyldesley) 19, Will Tidball (Exeter) 17, Matt Turner (Stockport 2006) 17

2012 – Graves Tennis Centre,Sheffield

Boys

Will Tidball (Exeter) 19, Liam Davies (Leicester) 18, Adam Watson (Sheffield) 18,George Horsley (Horspath) 17, Brandon Whetton (East Park) 15, Pierce Bacon (Ipswich) 14, Ben Harvey (Ipswich) 13, James Elston (Bury) 13, Jack Chaplin (Ipswich) 12, Niall Morton (Sheffield) 11, Rob Stockton-Garner (Hull) 11, Liam Woon (Leicester) 10, Callum Smith (Poole) 9, Ed Morton (Sheffield) 8, Harrison Bacon (Ipswich) 6, George Newman (Poole) 6

Referee: Mick Knowles (South Yorkshire)

Girls

Ellie Sullivan (Sheffield) 16, Lily Gedge (Kesgrave) 15, Billie Owen (Sheffield) 13, Macie Schmidt (Poole) 13, Chloe Albin (Poole) 12, Chloe Whitehead (Leicester) 11, Niamh Morton (Sheffield) 9, Gemma Hill (Ipswich) 8

Referee: Graham Lush (Greater Manchester)

2013 – Oasis Leisure Centre, Swindon

Boys

Will Tidball (Exeter) 19, Haydn Rowley (Wednesfield) 19, Pierce Bacon (Ipswich) 18, Robert Stockton Garner (Hull) 17, George Horsley (Horspath) 16, Owen Tidball (Exeter) 15, James Bunting (Sheffield) 14, Ieuan Payne (Underwood) 14, Harrison Bacon (Ipswich) 12, Jack Chaplin (Ipswich) 11, Samuel Warner (Ipswich) 10, Ed Morton (Sheffield) 9, Joshua Bellis (Hull) 7, Callum Smith (Poole) 7, George Newman (Poole) 6,  Sean Bennett (Underwood) 6

Girls

Ellie Sullivan (Sheffield) 16, Macie Schmidt (Poole) 15, Chloe Albin (Poole) 14, Billie Owen (Sheffield) 13, Alice Neighbour (Swindon) 11, Chloe Whitehead (Leicester) 11, Gemma Hill (Ipswich) 10, Niamh Morton (Sheffield) 10, Shannon Harper (Swindon) 8

2014 – Redbraes Park, Edinburgh

Boys

Kieran Swanson (Edinburgh) 20, James Bunting (Sheffield) 19, Callum Smith (Poole) 17, Harrison Bacon (Ipswich) 16, Calum Cairney (Edinburgh) 16, Louis Kennedy (Edinburgh) 16, Jay Berry (Kesgrave) 14, Tom Whitwam (Bury) 13, Max Evans (Astley) 12, Troy Brumpton (Ipswich) 11, Jake Vincent (Kesgrave) 9, Sean Hewitson (Edinburgh) 8, Evan Vincent (Kesgrave) 8, Fraser Garnett (Poole) 7, Sam Haines (Sheffield) 6, Nathan Goulden (Poole) 5.

Girls

Macie Schmidt (Poole) 16, Chloe Albin (Poole) 15, Alice Neighbour (Swindon) 14, Charlotte Adams (Sheffield) 13, Chloe Pearce (Ipswich) 11, Niamh Morton (Sheffield) 11, Chloe Whitehead (Leicester) 8.

Referee: Ewan Tulloch (Peebles)

2015 – Recreation Ground, Gt Blakenham

Boys

Michael Preston (Stockport) 20, Owen Tidball (Exeter) 19, Max Evans (Astley & Tyldesley) 18, Devon Campbell (Stockport) 17, Lewis Brinkhoff (Kesgrave) 16, Nathan Goulden (Poole) 14, Louis Wright (Stockport) 14, Ben Clarke (Ipswich) 13, Jimmy Wassall (Leicester) 11, Jake Vincent (Kesgrave) 11, Charlie Wade 9, Oliver Wright (Kesgrave) 9, Kai Mangar (Kesgrave) 8, Charlie Johnson (Ipswich) 7, James Porter (Kesgrave) 7, Jack Horton (Exeter) 6

Referee: Mike Legge (Dorset)

Girls

Alice Neighbour (Swindon) 20, Bailie Phillips (Birmingham) 19, Gemma Hill (Ipswich) 18, Madeline Saunders (Poole) 17, Anna Tuttle (Poole) 16, Georgia Burt (Wednesfield) 15, Natalie Lawrence (Gt Blakenham) 14, Libby Steward (Hull) 12, Leah Horton (Exeter) 12, Amanda Rigley (Leicester) 12, Lillie O’Neill (Hull) 10

Referee: Terry Ashford (Suffolk)

2016 – Recreation Ground, Horspath, Oxford

Boys

1st Lewis Brinkhoff (Kesgrave), 2nd Ben Clarke (Ipswich), 3rd Louis Turner (Bury

Referee: Mike Legge (Dorset)

Girls

Referee: Dave Dart (Devon)

2017

Championship discontinued and replaced with the British Under 14 Individual Championship


See results from other British Individual Finals…

British Championships

British Senior Open Individual Finals

From 1951 – present.

All the results for the Senior Open Individual finals, dating back to 1951 to the present day.

British Championships

British Senior Open Rider Appearances

From 1951 – present.

A list of rider apperances for the Senior Open Individual finals, dating back to 1951 to the present day.

British Championships

British Senior Open Individual Rider Statistics

From 1951 – present.

A list of rider statistics for the Senior Open Individual finals, dating back to 1951 to the present day.

British Championships

British Junior Individual Finals

From 1995 – present.

All of the British Junior results dating back to 1995.

British Championships

British U16 Individual Finals

From 1995 – present.

All of the Under 16 results, dating back to 1995.

British Championships

British U13 Individual Finals

From 1995 – 2016

British Under 13 results – still waiting for the archive.

British Championships

British U10 Individual Finals

From 1995 – present.

All of the British Under 10s results, dating back to 1995.

British Championships

British Women and Girls Individual Finals

From 2006 – present.

All of the British Women and Girls results, dating back to 2006.

British Championships

British Veterans Individual Finals

From 1987 – present.

All of the Veterans and Grand Veterans results, dating back to 1987. Featuring Over 40s, Over 50s and Over 60s.