British U16 Individual Championships (1979 – present)

British Championships


Run as the British Under 15 Individual Championship from 1979 to 1994

1979 – King George V Playing Field, Grays, Essex

Darren Bird (Cranleigh Church of England, Sussex) 20, Calvin Stevens (Hillcrest, West Midlands) 19, Dean French (Woodlands, Warwickshire) 18, Graham Jennings (Aveley Comprehensive, Essex) 16,Wayne Bennington (Wilsthorpe, Derbyshire) 15, Chris Dack (Kesgrave High, Suffolk) 13, Mark Hudd (Ifield Comprehensive, Essex) 13, Anthony Nation (Kemp Welch, Dorset) 13, Tim Snook (Northgate High, Suffolk) 13, Danny Cartridge (Herbert Carter High, Dorset) 12, Colin Johnstone (Herbert Carter High, Dorset) 11, Neil McNally (Herbert Carter High, Dorset) 9, Chris Knight (Hethersett Middle, Norfolk) 8, Tim Mosley (Wyke, Yorkshire) 6, Darren Gillingham (Kemp Welch, Dorset) 6, Trevor Barton (Seldown, Dorset) 5

Referee: George Hollebon (East Sussex)

1980 – Stennetts Playing Field, Trimley St Mary, Suffolk

Andy Taylor (Sandwell) 20, Tony Nation (Bournemouth)19, Lee Smith (Uxbridge)18, Anthony Moseley (Halifax)16, Darren Bird (Crawley)16, Ian Hoare (Poole) 14, Mark Collins (Bristol) 14, Mark LeMoignan (Poole) 13, Peter Schofield (Hull) 13, David Allen (Hethersett) 10, Simon Martin (Hethersett) 9, Wayne Chattin (Sandwell) 9, Simon Whiting (Hethersett) 8, Stuart Maccabe (Thurrock) 7, Tim Grimes (Hethersett) 7, Martin Greatbanks (Trimley) 5

Referee: Les Parnell (Suffolk)

1981 – Ashmore Park, Wednesfield, West Midlands

Wayne Chattin (Sandwell) 19, Shawn Hall (Havant) 19, Nigel Bishop (Wednesfield) 16, Ashley Elvin (Hethersett) 14, Peter Schofield (Hull) 14, Paul Syms (Hamworthy) 14, Dave Mutton (Teignmouth) 13, Martin Coombe (Bristol) 12, Tony Nation (Bournemouth) 12, Wayne Ross (Halifax) 11, Martin Paver (Exeter) 11, Dave Allen (Wymondham) 9, Andy Nunn (Trimley) 9, Martin Gale (Poole) 8, Neil Collins (Hanham) 7

Referee:  Graham Smith snr (West Midlands)

1982 – King George V Playing Field, Grays, Essex

Wayne Chattin (Sandwell) 20, Paul Vaughan (Basildon) 18, Nigel Bishop (Wednesfield) 17, Donald Chilton (Wednesfield) 15, Mark Ford (Gt Blakenham) 15, Nicky Mott (Beckenham) 14, Martin Gale (Poole) 13, Jason Dudley (Newham) 12, Shaun Brame (Gt Blakenham) 12, Nick Collins (Bristol) 11, Darren Demmery (Bristol St George) 11, Pete Rouse (Havant) 10, Gary Darby (Wolverhampton) 9, Paul Bruton- Holmes (Wednesfield) 8, Rob Pannell (Newport) 7, Barry Gwilliam (Sandwell) 6

Referee:

1983 – Airport Road, Bristol, Avon

Matt Coombe (Bristol St George) 20, Martin Gale (Poole) 19, Gary Darby (Sandwell) 16, Lee Williams (Bristol St George) 15, Pete Young (Broomhall) 14, Nick Collins (Bristol) 14, Mark Stevens (Bristol St George) 13, Dave Hannibal (Edmonton) 12, Simon Merritt (Poole) 12, Julian Bourne (Whitley) 10, Vic Brooks (Orwell) 10, Ian Robinson (Hull) 9, Chris Dale (Thurrock) 8, Anthony Ankers (Stoke) 8, Shaun Brame (Gt Blakenham) 8

Referee: Dave Blinston (Greater Manchester)

1984 – Phoenix Park, Wolverhampton, West Midlands

Simon Merritt (Poole) 18, Andy Palmer (Wednesfield) 15, Julian Hewitt (Sandwell) 15, Nigel Watson (Morden) 14, Dave Meanley (Wolverhampton) 14, Paul Graham (Chesham) 14, Andy Woolley (Birmingham) 14, Andy Carfield (Bristol St George) 13, Chris Dale (Thurrock) 13, Damien Foster (Manchester) 12, Russell Parkins (Norwich) 11, Dave Eustace (Morden) 11, Dave Hemsley (Leicester) 9, Gary Goodswen (Norwich) 9, Tom Green (Castle Donington) 9,
Richard Bacon (Basildon) 8

Referee: Tony Mullinder (West Midlands)

1985 – King George V Playing Field, Grays, Essex

Andy Palmer (Wednesfield) 20, Chris Turner (Sheffield) 19, Gary Goodswen (Norwich) 18, Russell Parkins (Norwich) 17, Geoff Burrell (Leicester) 14, Andy Grant (Bristol St George) 14, Jason Pratt (Gt Blakenham) 14, John Shipley (Sandwell) 12, John Smith 12, Calton Clarke (Spixworth) 11, Gary Price 11, Darren Tarr (Poole) 9, David Moore 7, John Weston (Poole) 7, Simon Williams (Bristol St George) 6, Ade Melbourne (Wednesfield) 5, Martin Elliott (Wimbledon – reserve ) 2

Referee:

1986 – Easton Sports Centre, Easton, Bristol, Avon

Ade Melbourne (Wednesfield) 19, Andy Grant (Bristol St George) 19, John Evans (Sandwell) 19, Neil Seymour (Bristol St George) 14, Colin Prime (Thurrock) 14, Darren Reeks (Exeter) 13, Simon Smith (Tameside) 13, Darren Tarr (Poole) 12, Shaun Naylor (Leicester) 11, Chris Bowker (Exeter) 11, Lee Hayter (Poole) 11, Leon Comben (Poole) 11, Andy Read (Poole) 10, Andy James (Birmingham) 8, Gary McNeil (Bristol St George) 7, Jamie Woodall (Sandwell) 6

Referee: Alan Major (Devon)

1987 – Cofton Wheels Centre, Exeter, Devon

Mark Rushby (Halifax) 20, Peter Shale (Sheffield) 19, Gary McNeil (Bristol St George) 17, Tim Brain (Bristol St George) 17, Tim John (Poole) 16, Jon Walker (Sandwell) 14, Mike Lea (Stockport) 13, Ray Brooks (Ipswich) 13, David Bond (Morden) 12, Clayton Jolliffe (Weymouth) 10, Steve Perkins (Sandwell) 10, Chris Butler (Birmingham) 9, Richard Bessent (Exeter) 6, Mark McNeil (Bristol St George) 6, Lewis Bates (Wednesfield – injured) 0

Referee: Ian Sizer (Gwent)

1988 – Gloucester Park, Basildon, Essex

Andrew Jackson (Stockport) 18, Danny Cotgrove (Spixworth) 17, Mike Lea (Stockport) 17, Clayton Jolliffe (Weymouth) 16, Steve Perkins (Sandwell) 15, Paul Share (Dudley) 14, Chris McCrow (Poole) 13, Jason Roberts (Eaton) 12, Scott Shorten (North Park Norwich) 12, Phil Howells (Spixworth) 12, Ray Brookes (Ipswich) 11, Graham Garnett (Manchester) 11, Stuart Carter (Heckmondwike) 10, Mark McNeil (Bristol St George) 9, Kevin McGee (East London) 7, Carl Byron (Sowerby Bridge) 5

Referee: Dave Hunting (Suffolk)

1989 – St Thomas’s Recreation Ground, Stockport, Gt Manchester

Andrew Jackson (Stockport) 19, Mike Lea (Stockport) 19, Danny Cotgrove (Spixworth) 18, Phil Howells (Spixworth) 15, Darren Reeks (Poole) 14, Chris McCrow (Poole) 13, Mark McNeil (Bristol) 13, Paul Ashton (Sheffield) 12, Stuart Flockhart (Ipswich)11, Gary Harwood (Horspath) 11, Paul White (Poole) 11, Michael Stevens (Poole) 9, Scott Nelder (Thurrock) 9, Chris Finnigan (Stockport) 8, Justin Conquest (Sowerby Bridge) 6, Jason Christie-Smith (Poole) 6

Referee: Ian Hodges (West Yorkshire)

1990 – Slater Street, Leicester, Leicestershire

Scott Nelder (Thurrock) 19, Chris Wheatley (Sandwell) 19, Michael Share (Sandwell) 17, Kraig Garland (Stockport) 15, Trevor Hulton (Sowerby Bridge) 15, Stephen Ward (Stockport) 15, Gary Smith (Horspath) 14, James Pratt (Leicester)13, Toby Sands (Eaton) 11, Steven Hubbard (Hethersett) 10, Jerome Williams (Horspath) 10, Glen Smythe (Morden) 7, Johnathan Boost (North Park) 8, Luke Fox (North Park) 7, Robin Harper (Great Blakenham) 6

Referee: Eric Harvey (West Midlands)

1991 – Netherton Park, Netherton, Dudley, West Midlands

Chris Wheatley (Sandwell) 20, Scott Nelder (Thurrock) 19, Mike Share (Sandwell) 18, Geoff Farrell (Tameside) 16, Rudi Hare (Eaton) 14, Dean Lander (Birmingham) 14, Jim Pratt (Leicester) 14, Eric Gill (Thurrock) 11, Ian Graham (Tameside) 11, Duncan Woolley (Sowerby Bridge) 10, Stuart Aspin (Stockport) 9, Shaun Ellis (Wednesfield) 9, Toby Millen (Thurrock) 9, Lee Aris (Wednesfield) 8, Robert Eason (North Park Norwich) 8, Luke Fox (North Park Norwich) 8

Referee: Harry Glover (Leicestershire)

1992 – Perry Hall Playing Field, Birmingham, West Midlands

Scott Nelder (Thurrock) 20, Dean Lander (Birmingham) 19, Adrian Squelch (Thurrock) 18, Toby Millen (Thurrock) 17, Kieran Goold (Morden) 16, Mike Share (Sandwell) 15, Rudi Hare (Eaton) 14, Mark Berry (Bury) 13, Robert Eason (North Park Norwich) 12, Lee Aris (Dudley) 10, Eddie Lovewell (North Park Norwich) 10, Luke Fox (North Park Norwich) 9, Chris Layden (Heckmondwike) 8, Steven Clare (North Park Norwich) 7, Craig Barr (Tameside) 6, Peter
Pressley (North Park Norwich) 5

Referee: Bob Prince (West Midlands)

1993 – Harford Park, Norwich, Norfolk

Lee Aris (Dudley) 20, Steve Clare (North Park Norwich) 18, Rudi Hare (Eaton) 18, Shaun Ellis (Wednesfield) 16, Gavin Wheeler (Southampton) 16, James Merrick (Southampton) 13, Ian Loveland (Southampton) 12, Ben Brown (Morden) 12, Matthew Bloxham (Hawbush) 12, Dave Strong (Poole) 11, Chris Roberts (Poole) 9, Tim Hurn (North Park Norwich) 9, Tom Woolridge (Wednesfield) 8, Andrew Potham (Wednesfield) 7, Craig Whitehead (Leicester) 6

Referee: Dave Hunting (Suffolk)

1994 – Ashmore Park, Wednesfield, West Midlands

Chris Roberts (Poole) 19, James Merrick (Southampton) 18, Leon Yelland (Ipswich) 18, Ben Weldon (Southampton) 15, Daniel Austen (Hawbush) 14, Chris Nuttall (Horspath) 13, Steve Clare (North Park Norwich) 12, Michael Waters (North Park Norwich) 9, Nathan Harris (Southampton) 8, James Diggins (Southampton) 8, Tom Kerly (North Park Norwich) 8, Lee Pugh (Wednesfield) 8, Vinny Henshall (Astley & Tyldesley) 8

Referee: Pete Dalley (West Midlands)

1995 – Recreation Ground, Horspath, Oxfordshire

Chris Roberts (Poole) 20, Steven Clare (North Park Norwich) 17, James Merrick (Southampton) 16, Daniel Austen (Hawbush) 15, Adrian Williams (Ipswich) 14, Leon Yelland (Ipswich) 14, Darren Debenham (Gt Blakenham) 13, Nathan Harris (Southampton) 13, Chris Nuttall (Horspath) 13, Ben Weldon (Southampton) 13, John Wheeler (Horspath) 12, James Carter (Heckmondwike) 10, Daniel Harper (Swindon) 9, Mike Waters (North Park Norwich) 8, Geoff Stone (Headley) 7, John Chamberlain (Southampton) 6

Referee:  Kevin Randall (Dorset)


1996 – King George V Playing Field, Grays, Essex

Nicky Bray (Hethersett) 20, Oliver Martin (Gt Blakenham) 19, Kris Barnes (Norwich) 17, Robert Anderson (Hethersett) 15, Paul Norris (Hellingly) 15, Andrew Yard (Exeter) 15, Daniel Slater (Norwich) 14, Chris Moorcroft (Tameside) 13, Steve Wilkes (Wednesfield) 12, Daniel Hughes (Astley & Tyldesley) 11, Lee Smethills (Astley & Tyldesley) 10, Ian Grange (Norwich) 9, Kevin Marshallsay (Poole) 8, Martin Phillips (Astley & Tyldesley) 8, Daniel Ward (Astley & Tyldesley) 7, Ben Howe-Hayson (Exeter) 5, Richard Williamson (Great Blakenham) 2 (injured)

Referee:  Terry Ashford (Suffolk)


1997 – Mill Lane, Great Blakenham, Suffolk

Lee Smethills (Astley & Tyldesley) 19, Daniel Hughes (Stockport) 18.5, Kevin Marshallsay (Poole) 17, Craig Guy (Wednesfield) 17, Richard Williamson (Gt Blakenham) 16, Matt Sillis (Spixworth) 14, Rick Gregory (Horspath) 13, Shaun Woodhouse (Southampton) 12.5, Barry Copping (Somersham) 11, Ian Grange (Norwich) 11, Stephen Perkins (Hethersett) 9, Lee Hulcoop (Hethersett) 9, Martin Phillips (Astley & Tyldesley) 9, Nick Bedson (Hethersett) 9, Damien Hack (Astley & Tyldesley) 6, Steven Beesley (Horspath) 5 – injured, Adam Peck (Gt Blakenham) 2 – reserve

Referee:  Dave Solomon (Suffolk)


1998 – Shirley Ponds Recreation Ground, Southampton

Richard Williamson (Somersham) 19, Shaun Woodhouse (Southampton) 17, Craig Newsome (Scotia) 17, Carl Bloomfield (Horspath) 16, Steven Beesley (Horspath) 16, Nick Bedson (Hethersett) 13, Mike Morgans (Wednesfield) 13, Chris Jewkes (Wednesfield) – reserve 13, Mark Boaler (Horspath) 12, Andrew McMinn (Horspath) 11, Richard Chappell (Poole) 10, Craig Norton (Norwich) 10, Matthew Sillis (Spixworth) 9, Wayne Hutt (Horspath) 9, Adam Peck (Gt Blakenham) 7, Kevin Marsh (Tameside) 6, Tuaran Ukusanya (Horspath) 0 – injured

Referee: Dave Hunting (Suffolk)


1999 – Tividale Recreation Centre, Sandwell, West Midlands

Mike Morgans (Wednesfield) 19, Darren Slater (Eaton) 18, Shaun Woodhouse (Southampton) 17, Richard Williamson (Somersham) 17, Steven Beesley (Horspath) 16, Damien Hack (Astley & Tyldesley) 14, Robert Pearce (Bury) 14, Ben Loombe (Spixworth) 13, Mark Boaler (Horspath) 12, Aaron Lowey (Poole) 12, Chris Jewkes (Wednesfield) 10, Steve Baton (Sandwell) 9, Andrew McMinn (Horspath) 8, David Alexander (Hethersett) 6, Leigh Cossey (Hethersett) 6, Adam Taylor (Horspath) 2

Referee:  John Whiting (Lancashire)


2000 – Hellesdon Community Centre, Norwich, Norfolk

Darren Slater (Eaton) 19, Mike Morgans (Wednesfield) 17, Aaron Lowey (Poole) 16, Chris Jewkes (Wednesfield) 15, Robert Pearce (Bury) 14, Lewis Osborne (Kesgrave) 14, Matthew Chappell (Poole) 13, Craig Blowers (Poole) 12, Mark Boaler (Horspath) 12, Ben Scranage (Bury) 12, Damien Hack (Astley & Tyldesley) 11, Nick Myhill (Hethersett) 10, Adam Peck (Gt Blakenham) 10, Chris Bunby (Spixworth) 8, David Alexander (Hethersett) 7, David Beesley (Horspath) 8

Referee:  Mick Pedley (West Midlands)


2001 – Goshen Sports Centre, Bury, Lancashire

Mike Morgans (Wednesfield) 20, Chris Jewkes (Wednesfield) 15, Aaron Lowey (Poole) 15, Robert Pearce (Bury) 14, Lewis Osborne (Kesgrave) 14, Darren Slater (Eaton) 14, Damien Hack (Astley & Tyldesley) 13, Jack Hibberd (Sandwell) 12, Daniel Pike (Gt Blakenham) 12, Matt Chappell (Poole) 11, Mark Wylie (Tameside) 11, David Beesley (Horspath) 10, Mark Boaler (Horspath) 10, Ben Scranage (Bury) 10, Craig Blowers (Poole) 8, Chris Osborne (Kesgrave) 8

Referee:  Dave Blinston (Greater Manchester)


2002 – Ashmore Park, Wednesfield, West Midlands

Darren Slater (Gt Blakenham) 20, Lewis Osborne (Kesgrave) 19, Daniel Pike (Gt Blakenham) 18, Jack Hibberd (Sandwell) 16, Ben Scranage (Bury) 16, Nick Myhill (Hethersett) 14, Dale Clark (Newport) 12, Chris Eaton (Tameside) 11, Marcus Wadhams (Birmingham) 11, Ryan Hughes (Newport) 11, Elliott Ross (Kesgrave) 10, Ryan Bartram (Kesgrave) 10, Paul Bird (Sandwell) 9, Andy Mittell (Somersham) 9, Chris Osborne (Kesgrave) 8, Tom Sensicall (Leicester) 5

Referee:  Wayne Aris (West Midlands)


2003 – Recreation Ground, Great Blakenham

Daniel Pike (Eaton) 20, Jack Hibberd (Sandwell) 18, Nick Myhill (Hethersett) 18, Simon Gamble (Sheffield) 16, Andy Mittell (Somersham) 16, Chris Eaton (Tameside) 15, Chris Osborne (Kesgrave) 13, Elliott Ross (Kesgrave) 12, Liam Webster (Norwich) 10, Ben Davies (Coventry) 10, Tom Doyle 9, Joe Swiss (Stoke) 8, Lee Pike (Great Blakenham) 8, Daniel Butler (Norwich) 8, Ryan Bartram (Kesgrave) 7, Tom Hibberd (Sandwell) 7

Referee:  Mick Pedley (West Midlands)


2004 – Recreation Ground, Horspath, Oxford

Nick Myhill (Hethersett) 18, Ryan Jones (Newport) 18, Jack Hibberd (Sandwell) 17, Lee Ridgwell (Eat London) 15, Simon Gamble (Sheffield) 15, David Carmichael (Newport) 14, Robert Hunt (Swindon) 13, Chris Eaton (Tameside) 12, Ben Davies (Coventry) 11, Andy Mittell (Somersham) 11, Tom Sensicall (Leicester) 10, Jamie Ball (Sandwell) 10, Tom Hibberd (Sandwell) 9, Ryan Hughes (Newport) 8, Kieran Jones (Newport) 7, Shaun Rudman (Swindon) 7

Referee: John Whiting (Lancashire)


2005 – Hearsall Common, Coventry

Tom Colling (Southampton) 19, Tom Hibberd (Sandwell) 18, Joshua Brooke (Ipswich) 15, Jamie Ball (Sandwell) 15 – match ban, Kieran Jones (Newport) 14, Declan Crouch (Leicester) 13, Scott Doherty (Wednesfield) 12, Mikey Hewitson (Bury) 11, David Ball (Sandwell) 11, Paul Janaway (Southampton) 11, Warren Mee (Astley & Tyldesley) 11, Chris Timms (Birmingham) 10, Thomas Pike (Ipswich) 9, Tom Dean (Newport) 8, Lee Richardson (Ipswich) 8, Carl Jarvis (Leicester) 7

Referee: Ralph Doughty (Long Eaton)


2006 – Goshen Sports Centre, Bury, Greater Manchester

Declan Crouch (Leicester) 19, Ashley Birks (Sheffield) 19, Josh Brooke (Ipswich) 19, Lee Richardson (Ipswich) 16, Chris Timms (Birmingham) 14, Daniel Baker (Birmingham) 13, Thomas Haddock (Wednesfield) 13, Lee Smith (Sandwell) 13, Jazz Abbott (Hethersett) 13, Ashley Doughty (Leicester) 12, Paul Heard (Sandwell) 11, Joe Sargeant (Sheffield) 11, Chris Dyson (Bury) 8, Jake Hogan (Leicester) 7, Ryan Hoyland (Sheffield) 7, Jamie Brown (Sheffield) 3

Referee: Brian Eaton (Greater Manchester)


2007 – Whitton Sports Centre, Ipswich, Suffolk

Carl Jarvis (Leicester) 18, Lee Smith (Sandwell) 17, Ben Mould (Newport) 17, Thomas Haddock (Wednesfield) 15, Thomas Reed (Exeter) 15, Stephen Jarvis (East London) 14, Jazz Abbott (Hethersett) 12, Jamie Brown (Sheffield) 12, Paul Heard (Sandwell) 12, Lee Richardson (Great Blakenham) 12, Ryan Beeston (Ipswich) 10, Dayle Peace (Wednesfield) 10, Mark Carmichael (Newport) 9, Chris Dyson (Bury) 8, Nathan Groves (Birmingham) 8, Jonjo Slaughter (Colchester) 7

Referee: Steve Copping (Suffolk)


2008 – Newfoundland Drive, Baiter, Poole, Dorset

Thomas Reed (Exeter) 20, Ben Mould (Filton) 18, Sam Hearn (Poole) 17, Matt Beharrell (Hull) 17, Daniel Osborne (Great Blakenham) 14, Mark Carmichael (Horspath) 14, Carl Jarvis (Leicester) 13, Matthew Smith (Sandwell) 11, Marcus Szyszlyk (Great Blakenham) 10, Robbie Venson (Leicester) 10, Jake Williams (Poole) 10, Ben Collins (Hethersett) 10, Richard Hayes (Southampton) 9 (4 rides – reserve), Ben Higham (Stockport 2006) 8, Dayle Peace (Wednesfield) 8, James Day (Great Blakenham) 6, Paul Heard (Sandwell) 1 (1 ride – injured).

Referee:  Mike Legge (Dorset)


2009 – Glover Park, Slater Street, Leicester

Ben Mould (Poole) 19, Mark Carmichael (Horspath) 17, Robbie Venson (Leicester) 17, Dylan Radcliffe (Stockport 2006) 16, Thomas Reed (Exeter) 16, Matt Beharrell (Hull) 15, Sam Hearn (Poole) 12, Daniel Chambers (Hethersett) 11, Ben Higham (Stockport 2006) 11, Matt Smith (Sandwell) 11, Aaron Hughes (East Newport) 10, Kieran Parr (Norwich) 9, James Wakefield (Norwich) 9, Leyton Glover (Poole) 8, George Solomon (Norwich) 8, Jordan Stant (Ipswich) 7

Referee: Wayne Aris (Wednesfield)


2010 –  The Gin Pit, Astley, Greater Manchester

Matt Beharrell (Wednesfield) 19, Matt Smith (Sandwell) 17, Dylan Radcliffe (Stockport) 16, Josh Colby (Norwich) 16, Aaron Hughes (East Newport) 15, Lewis Harvey (East Newport) 14, Arron Morgan (Poole) 14, Scott Millward (Sandwell) 11, Leyton Glover (Poole) 11, Jack Harold (Newport) 11, Jack Lush (Stockport) 10, Joe Kemp (Bretford) 10, Ashley Hill (Ipswich) 10, Oliver Sidwick (Newport) 8, Dan Bock (East Newport) 7, Matt Lush (Stockport) 6

Referee: Wayne Aris (West Midlands)


2011 –   Eaton Park, Norwich

Arron Morgan (Poole) 18, Ashley Hill (Ipswich) 17, Matt Mildon (Poole) 16, Jack Harold (Newport) 16, Aaron Smith (Poole) 16, Oliver Sidwick (Newport) 15, Zak Payne (Horspath) 14, Ricki Johnson (Sandwell) 12, Richard Fellgett (Ipswich) 11, Aiden Owen (Sheffield) 11, Will Bristow (Poole) 10, Adam Phillips (Astley & Tyldesley) 10, Jake Reed (Stockport 2006) 8, Oliver Riley (Norwich) 8, Lewis Roberts (Ipswich) 8, Lee Clarke (Horspath) 7

Referee Terry Ashford (Suffolk)


2012 – Larch Grove, East Newport

Jake Read (Stockport) 18, Aaron Smith (Poole) 18, Jesse Moore (Hellingly) 16, Richard Fellgett (Ipswich) 16, Hayden Chant (Southampton) 15, Matt Mildon (Poole) 15, Matt Haddock (Wednesfield) 14, Daniel Knights (Ipswich) 13, Jacob Soper (Newport) 13, Adam Phillips (Astley & Tyldesley) 11, Matt Hill (Ipswich) 11, Charlie Rumbold (Ipswich) 10, Richard Hudson (Sheffield) 8, Lee Kemp (Leicester) 7, Terry Gilbert-Rolfe (Ipswich) 7, Jack Herbert (Exeter) 5

Referee: Colin Simmons (Gwent)


2013 – Glover Park, Slater Street,Leicester

Aaron Smith (Poole) 19, Jess Moore (Hellingly) 18, Richard Fellgett (Ipswich) 17, Brandon Whetton (East Park) 16, Matthew Haddock (Wednesfield) 15, Oliver Riley (Hethersett) 14, Daniel Knights (Ipswich) 13, Danny Margitson (Norwich) 13, Kyle Holland (Sheffield) 11, Matthew Hill (Ipswich) 11, Jacob Soper (Newport) 11, Jamie Whetton (East Park) 10, Adam Watson (Sheffield) 10, Callum Albin (Poole) 7, Sam Schofield (Hull) 6, Jake Neighbour (Swindon) 6

Referee: Al Bentey (West Midlands)


2014 – Goshen Sports Centre, Bury, Greater Manchester

Brandon Whetton (East Park) 19, Sam Schofield (Hull) 18, Adam Watson (Sheffield) 17, Ben Harvey (Ipswich) 16, Danny Taylor (Bury) 15, Haydn Rowley (Wednesfield) 13, Lee Kemp (East Park) 13, Calum Albin (Poole) 12, Kyle Roberts (Coventry) 11, Adam Bennett (Newport) 11, Jay Briggs (Poole) 11, Jack Herbert (Exeter) 10, Niall Morton (Sheffield) 10, James Elston (Bury) 9, Ed Morton (Sheffield) 7, Alex Harvey  (Ipswich) 6

Referee: Darren Kent (West Yorkshire)

2015 – Whitton Sports Centre, Ipswich

Brandon Whetton (Wednesfield) 20, Pierce Bacon (Ipswich) 18, Carl Parfitt (Wednesfield) 17, Ben Harvey (Ipswich) 17, Danny Taylor (Bury) 16, James Elston (Bury) 15, Adam Watson (Sheffield) 14, Niall Morton (Sheffield) 13,  Nathan Everett (Hull) 11, Haydn Rowley (Wednesfield) 10, Ed Morton (Sheffield) 10, Alex Harvey (Ipswich) 10, Ben Tinsdale (Poole) 7, Harrison Bacon (Ipswich) 7, Josh Marsh (Coventry) 6, Callum Smith (Poole) 6

Referee: Bill Brooke (Suffolk)

2016 – Wheels Centre, Cofton Road, Exeter (Boys)

& Newfoundland Drive, Baiter, Poole, Dorset (Girls)

Boys

Will Tidball (Exeter) 20, Ed Morton (Sheffield) 17, Pierce Bacon (Ipswich) 16, Ben Tinsdale (Poole) 14, Devon Campbell (Stockport) 13, Harrison Bacon (Ipswich) 13, Will Jeffrey (Horspath) 13, Owen Tidball (Exeter) 12, Callum Smith (Poole) 12, Oliver Morris (Coventry) 11, Jake White (East Park) 10, Fraser Garnett (Poole) 10, Ciaran Collins (Astley & Tyldesley) 9, Owen Wells (Hethersett) 9, Joe Sidwick (Newport) 8, Alex Harvey (Ipswich) 8

Referee: Dave Dart (Devon)

Girls

Referee: Peter Clarke (Devon)

2017 – Ashmore Park, Wednesfield (Boys)

& East Park, Hickman Avenue, Wolverhampton (Girls)

Boys

Harrison Bacon (Ipswich) 18, Fraser Garnett (Poole) 16, Ben Clarke (Ipswich) 16

Referee: Mark Winwood (West Midlands)

Girls

Referee: Wayne Aris (West Midlands)

2018 – Hessle Raceway, Hull (Boys) & Cookson Park, Sheffield (Girls)

Boys

Michael Preston (Stockport) 20, Lewis Brinkhoff (Kesgrave) 19, Max Evans (Astley & Tyldesley) 16, Adam Cooper (Great Blakenham) 14, Ben Clarke (Ipswich) 13, Daniel Mason (Stockport) 13, Louis Wright (Stockport) 13, Tyler Bould (Wednesfield) 12, Devon Campbell (Stockport) 12, Lewis Foxley (Edinburgh) 12, James Porter (Kesgrave) 12, Nathan Goulden (Poole) 10, Jack Lister (Hull) 9, Ryan Winwood (Birmingham) 8, Paul Delaiche (Hethersett) 6, Billy Winwood (Birmingham) 6.

Referee: Graham Lush (Manchester)

Girls

Emily Burgess (Astley & Tyldesley) 16, Maddie Saunders (Poole) 15, Georgia Burt (Wednesfield) 13, Sophia Sinclair-Black (Leicester) 13, Gemma Hill (Ipswich) 13, Honey Whitehead (Leicester) 10, Amy Baynes (Coventry) 9, Leah Horton (Exeter) 9, Anna Tuttle (Poole) 8.

Referee: Ewan Tulloch (Scotland)

2019 – Recreation Ground, Great Blakenham (Boys) & Twelve Acre Approach, Kesgrave (Girls)

Boys

Lewis Brinkhoff (Ipswich) 20, Ben Clarke (Ipswich) 19, Charlie Lyth (Hethersett) 18, Tom Savage (Coventry) 17, Noah Woodhouse (Kesgrave) 15, Kielan Burton (Sheffield) 15, Nathan Goulden (Poole) 14, Paul Delaiche (Hethersett) 13, Daniel Wright (East Newport) 13, Dan Teal (Hull) 11, Kristian Mitchell (Ipswich) 10, Tom Blackmore (Norwich) 9

Referee: Steve Copping (Suffolk)

Girls

Gemma Hill (Ipswich) 19, Rosie Tidball (Exeter) 19, Emily Burgess (Astley & Tyldesley) 19, Maddie Saunders (Poole) 17, Rebekah Humphries (Birmingham) 16, Sophie Sinclair-Black (Leicester) 14, Phoebe Hammond (Kesgrave) 14, Jasmine Oddie (Poole) 13, Georgia Burt (Wednesfield) 13, Amanda Rigley (Leicester) 11, Honey Whitehead (Leicester) 10, Sian Raynor (Leicester) 9

Referee: Ray Pyke (Suffolk)


See results from other British Individual Finals…

British Championships

British Senior Open Individual Finals

From 1951 – present.

All the results for the Senior Open Individual finals, dating back to 1951 to the present day.

British Championships

British Senior Open Rider Appearances

From 1951 – present.

A list of rider apperances for the Senior Open Individual finals, dating back to 1951 to the present day.

British Championships

British Senior Open Individual Rider Statistics

From 1951 – present.

A list of rider statistics for the Senior Open Individual finals, dating back to 1951 to the present day.

British Championships

British U19 Individual Finals

From 1995 – present.

All of the British Under 19 results dating back to 1995.

British Championships

British U16 Individual Finals

From 1995 – present.

All of the Under 16 results, dating back to 1995.

British Championships

British U13 Individual Finals

From 1995 – present.

British Under 13 results – still waiting for the archive.

British Championships

British U10 Individual Finals

From 1995 – present.

All of the British Under 10s results, dating back to 1995.

British Championships

British Women and Girls Individual Finals

From 2006 – present.

All of the British Women and Girls results, dating back to 2006.

British Championships

British Veterans Individual Finals

From 1987 – present.

All of the Veterans and Grand Veterans results, dating back to 1987. Featuring Over 40s, Over 50s and Over 60s.