British Junior Individual Championships (1957 – present)

British Championships


1957 to 1965- Under 16, 1966 to 1972- Under 17, 1973 to 1994-Under 18,

1995 to 2016-Under 19, 2017 onwards- Under 18

1957 – Wormwood Scrubs, London

Andy Bright (Tatnam) 13, Stan Thompson (Southend) 13, John Thomas (Drayton St Leonard Vampires) 12, Terry Scales (Belle Vue) 11, Pete Simpson (Coalville) 11, Dave Willis (Langley) 10, Frank Garlick (Eastward) 8, Pat Parton (Aston Boys Club) 7, Graham Leale (Southampton) 7, Pete North (Hungerford) 6, Pete Saunders (Bricket Wood) 6, Phillip Moore (Wilmslow) 5

only 12 riders contested this event

Referee: Norman Collier (Cheshire)

1958 – War Memorial Ground, Hungerford, Berkshire

Pete Rides (Tolworth) 14, Frank Garlick (Swindon) 13, Clive Brook (Lindale) 11, Ken Pitfield (Bournemouth) 11, John Parker (Claydon) 10, Peter Rabone (Kingstanding) 10, Mick Holmes (Tatnam) 9, Pete Saunders (Bricket Wood) 7, Eric Osborne (Wembley) 7, Roy Lock (Longsight) 7, Vinny Marsland (Longsight) 6, David Kent (Langley) 5, A Painter (Aldridge) 4, Roy Garland (Langley) 4, Pete Smith (Leicester) 1, Barry Doulton (Thatcham) 1

Referee: Norman Collier (Cheshire)

1959 – War Memorial Ground, Hungerford, Berkshire

Brian Smith (Wembley) 14, Barry Dawes (Baskerville) 12, Frank Garlick (Swindon) 11, Roger Nicholson (Tatnam) 11, Pete Saunders (Bricket) 11, Bernie Mason (Wembley) 10, Kevin Rowlands (Oxfordshire) 9, Ray Lewis (Whitley) 8, Dave Cox (Tatnam) 7, Mick Green (Hawbush) 7, Mick Hudd (Wroughton) 5, Brian Gillett (Bushey) 4, Pete Barnes (Tatnam) 4, Pete North (Hungerford) 4, Bonnie Kelly (Longsight) 1, Dave Hamilton (Whipps Cross) 1

Referee: Gordon Davies (Hampshire)

1960 – War Memorial Ground, Hungerford, Berkshire

Sydney Jennings (Chandlersford) 13, Barry Dawes (Baskerville) 11, Jim McMinn (Horspath) 11, Pete Bates (Lindale) 10, Colin Wheeler (Southampton) 9, John Pipe (Whipps Cross) 9, Bob Thomas (Swindon) 9, Doug Wearn (Harefield) 6, Pete Povey (Harefield) 6, Kenny Fish (Claydon) 6, Alan Cherrett (Tatnam) 6, Mick Currey (Whipps Cross) 6, Dave Tarr (Tatnam) 6, Eric Ballam (Claydon) 4, Alan Kilby (Belgrave) 1

Referee: Jock McPate (Leicestershire)

1961 – Manor Way Recreation Ground, Uxbridge, Middlesex

Mick Currey (Whipps Cross) 13, Pete Povey (Uxbridge) 11, Vic Collins (Southampton) 11, Colin Sanders (Tatnam) 10, Brian Cottrell (Southampton) 10, Jim Stagg (Shirley) 10, Vic Armstrong (Horspath) 9, John Tarr (Tatnam) 8, Peter Green (Minster Lovell) 7, Adrian Lewis (Horspath) 7, Robin Morse (Swindon) 6, Clive Littlewood (Longsight) 5, Pete Sinnett (Horspath) 4, Howard Stafford (Bredbury) 4, John Aspray (Openshaw) 3, Josh Gleave (Openshaw) 2

Referee: Colin Morse (Wiltshire)

1962 – War Memorial Ground, Hungerford, Berkshire

Kerry Hawksworth (Shirley) 15, Pete Bury (Gorton) 11, Johnny White (Shirley) 10, Alan Whatley (Tolworth) 10, Ernie Randle (Southampton) 10, Stuart Whitlam (Raynes Park) 9, Eric Fletcher (Offerton) 9, Ken Dare (Raynes Park) 8, Johnny Brookes (Estuary) 7, Roger Measor (Abingdon) 7, Chris Hunt (Wembley) 6, Dave Northrop (Horton) 5, Bill Kemsley (Whipps Cross) 5, Adrian Lewis (Wilmslow) 4, Paul Goode (Wood Farm) 2

Referee: Rex Smith (Berkshire)

1963 – Slater Street, Leicester, Leicestershire

Pete Bury (Gorton) 13, Tony Hardy (Offerton) 12, Bill Jackson (Gorton) 12, Paul Rennie (Gorton) 11, Rod Mills (Southampton Vikings) 10, Mick Lyon (Southampton Provincials) 10, Angus McKenzie (Offerton) 7, Chris Hunt (Wembley) 7, Doug Light (Wood Farm) 7, Basil Hurst (Bucklebury) 6, Rick Alderton (Estuary) 6, Pete White (Headington) 6, Roger Adams (Earlsdon) 4, Barrie Palmer (Southampton Provincials) 4, Pete Williams (Openshaw) 2, Steve Barraclough (Horton) 2

Referee: Doug Maxwell (Strathclyde)

1964 – Morden Park, Morden, Surrey

Joe Hatton (Belle Vue) 13, Chris Hunt (Wembley) 12, Paul Rennie (Gorton) 12, Keith Jago (East Ham) 11, Dave McCue (Whiterock) 10, Val Hockley (Estuary) 9, John Watchman (Openshaw) 8, Dave Roman (Bristol) 7, Robert Ross (Offerton) 6, Dave Worthington (Raynes Park) 6, Rod Mills (Southampton) 6, Rob Hardie (Earlsdon) 6, Rob Carter (Brandon) 5, Steve Bates (Blackley) 4, Brian Card (Offerton) 2, Dave Higginson (Adswood) 2

Referee: Rex Smith (Berkshire)

1965 – Brookside Road, Gatley, Cheadle, Cheshire

Vic Haines (Hackney) 13, Chris Taylor (Gorton) 12, John Harrison (Whoberley) 10, Rob Hardie (Whoberley) 9, Frank Smith (Whoberley) 9, Rick Rose (Belle Bue) 9, Keith Burton (Southampton) 9, Ian Whittle (Blackley) 8, Paul Moore (Whoberley) 8, Mick Hurrell (Hellesdon) 7, Steve Bates (Blackley) 6, Ray Dennis (Whoberley) 6, Stu Broadfield (Openshaw) 4, Val Hockley (Estuary) 4, Rod Witham (Hellesdon) 4, Rob Lane (Brandon) 3

Referee: Pete Crissell (Middlesex)

1966 – Monksbridge Playing Field, Eastleigh, Southampton

Glen Jenkinson (Warwick)12, Keith Burton (Southampton) 12, John Grant (Uxbridge) 11, Ray Clarke (Uxbridge) 11, Mick Hosier (Morden) 9, Graham Doubleday (Whoberley) 9, Andrew Cox (Carrs Wood) 9, Dave McMullen (Blackley ) 8, Chris Taylor (Gorton) 6, Tom Colclough (Shelton) 6, Pete Wardell (Hackney) 6, Phil Lissaman (Earlsdon) 5, John Pixton (Blackley) 5, Dave Barber (Carrs Wood) 5, Vic McGuire (res) (Southampton) 5, Mike Berry (Blackley) 1, Alan Warrender (Blackley) 0

Referee: Ted Mills (Hampshire)

1967 – Brookside Road, Gatley, Cheadle, Cheshire

Don Williams (Openshaw) 14, Mike Berry (Blackley) 12, Steve Berry (Blackley) 12, Mick Hosier (Raynes Park) 11, Dave Parsons (Brandon) 10, Paul Cockburn (Oldbury) 9, Dave McMullen (Blackley) 9, Alan Cox (Carrs Wood) 9, Joe Williams (Tipton) 7, Dave Thursfield (Stradbroke) 5, Terry Frampton (Southampton) 5, Steve Rix (Hellesdon) 5, Barry Williams (Greetland) 4, Graham Dowson (Hungerford) 4, Phil Barcroft (Shelton) 1, Phil Collister (Offerton) 1

Referee: Gordon Davies (Hampshire)

1968 – War Memorial Ground, Hungerford, Berkshire

Don Williams (Openshaw) 15, Steve Berry (Blackley) 13, Ray Blackburn (Newham) 12, Mick Keyworth (Offerton) 11, Paul Jones (Offerton) 8, Phil Lee (Tipton) 8, Joe Williams (Tipton) 8, Ron Gutteridge (Bedworth) 8, Mike Rodgers (Bridgend) 7, Brian Hancox (Tipton) 6, Alan Guest (Tipton) 6, Kevin Brennan (Blackley) 5, Adrian Shore (Shelton) 5, Alan Legg (Didsbury) 4, Joe Leslie (Scottish Rangers) 2, Gary Fordham (Stradbroke) 2

Referee: Dave Blinston (Lancashire)

1969 – Brookside Road, Gatley, Cheadle, Cheshire

Stu Potter (Brunstane) 13, Paul Jones (Offerton) 12, George Russell (Offerton) 12, Steve Berry (Blackley) 11, Brian Johnson (Openshaw) 10, George Tennant (Brunstane) 10, Gary Fordham (Stradbroke) 10, Brian Read (Offerton) 9, Paul Williams (Openshaw) 7, Kevin Broomhead (Offerton) 7, Ray Blomeley (Offerton) 6, Alex Miller (Brunstane) 4, Colin Grant (Newcastle) 3, Will Elliott (Brunstane) 2, Graham Reid (Newcastle) 2, Rob Snedden (Brunstane) 2

Referee: Ted Mills (Hampshire)

1970 – Hampden Park, Glasgow, Strathclyde

George Tennant (Bridgend) 12, Paul Swain (Leicester) 12, Roy White (Carrs Wood) 10, Paul Jones (Offerton) 10, Phil Jackson (Whitley) 9, P Thomas (Brandon) 9, Roger Cox (Hungerford) 8, George Russell (Offerton) 8, Neil Brocklehurst (Offerton) 7, Brian Adshead (Carrs Wood) 6, Colin Mountain (Leicester) 6, Steve Casey (Gorton) 5, Derek Fielding (Carrs Wood) 5, S Harrison (Hungerford) 5, Steve Flynn (Blackley) 4, Pete Mills (Offerton) 3

Referee: Willie Flett (Midlothian)

1971 – Manor Way Recreation Ground, Uxbridge, Middlesex

George Russell (Offerton) 15, Steve Casey (Gorton) 13, Steve Whitehead (Blackley) 12, Paul Swain (Leicester) 10, Roger Farrell (Gorton) 10, Steve Mills (Denton) 7, Ronald Nicolson (Hampden) 7, Mick Taylor (Earlsdon) 7, Colin Mountain (Leicester) 7, John Bower (Offerton) 7, Steve Helliwell (Woodside) 6, Steve Clarke (Oldbury) 6, Tim Barden (Earlsdon) 4, Dave Moore (Wednesfield) 4, Neil Grant (Hampden) 3

Referee: Dave Blinston (Lancashire)

1972 – Ivy House, Halifax, Yorkshire

Jim Brett (Carrs Wood) 13, Ian Fearnley (Ivy House) 12, Steve Clarke (Oldbury) 12, Steve Whitehead (Blackley) 12, Pete Averns (Whitley) 11, Rob Carlton (Sheffield) 10, Tony Smith (Sheffield) 9, Brian Eaton (Gorton) 6, Neil Grant (Hampden) 6, Phil White (Sheffield) 6, Paul Heaton (Denton) 5, Dave Young (Carrs Wood) 5, Martin Gamble (Parkwood) 4, John Gallagher (Sheffield) 4, Nigel Green (Earlsdon) 2, Glen Galloway (Parkwood) 2

Referee: Bert Mansbridge (Berkshire)

1973 – Ashmore Park, Wednesfield, West Midlands

Jim Brett (Carrs Wood) 14, Phil Bainbridge (Whitley) 14, Steve Whitehead (Denton) 13, Steve Moss (Stoke) 12, Phil White (Sheffield) 10, Steve Clarke (Oldbury) 10, Ian Fearnley (Woodside) 10, John Redmond (Woodside) 7, Ian Blunt (Headley) 6, Paul Heaton (Denton) 5, Glen Galloway (Parkwood) 5, Brian Eaton (Gorton) 4, Sean Brett (Carrs Wood) 4, Ian Wilson (Gorton) 3, Gary Millar (Carrs Wood) 3, Andy Parr (Offerton) 1

Referee:

1974 – Hellesdon Community Centre, Norwich, Norfolk

Ian Fearnley (Woodside) 14, Martin Gamble (Parkwood) 12, Ian Lawrence (South London) 11, Sean Brett (Carrs Wood) 11, Tony Birch (South London) 9, Steve Donovan (South London) 9, Ian Blunt (Headley) 8, Brian Eaton (Carrs Wood) 7, Phil Bainbridge (Leicester) 7, Ian Bennett (Woodside) 6, Chris Harrison (Leicester) 5, Colin Turvill (South London) 5, Howard Jackson (Carrs Wood) 5, Dickie May (Norwich) 4, Nigel Smith (Wednesfield) 3, Mike Burgess (Bristol) 3

Referee: John Mealing (Essex)

1975 – Gorton, Manchester, Greater Manchester

Paul Ogden (Droylsden) 12, Chris Strutt (Basildon) 10, Paul Hulme (Denton) 10, Steve Stringer (South Yorkshire) 9, Paul Russo (Tottenam) 9, Steve Davidson (Blackley) 9, John Smith (Bow) 8, Malcolm Lane (Crawley) 8, Ian Cox (Woodside) 8, Chris Barlett (South London) 6, Chris Harrison (Leicester) 6, Tony Birch (South London) 6, Steve Howe
(Droylsden) 5, Dave Birch (Gorton) 3, Dave Bennett (Woodside) 3, Ian Swaine (Crawley) 3

Referee: Harry Glover (Leicestershire)

1976 – King George V Playing Field, Grays, Essex

Tony Birch (South London) 18, Dave Wilson (South London) 18, Alan Brown (Hayes) 17, Paul Hulme (Denton) 17, Malcolm Lane (Crawley) 16, Chris Broomhead (Denton) 15, Ian Kitcher (Poole) 12, John Smith (Bow) 11, Mark Kassell (South London) 10, Gary Lever (Denton) 10, Roy Turner (Great Blakenham) 9, Graham Stanton (New Mills) 9, Phil Clark (Tolworth) 9, Alan Armstrong (Blackley) 8, John Hack (Blackley) 8, Terry Carroll (Denton) 5

Referee: Dave Hunting (Suffolk)

1977 – Airport Road, Knowle, Bristol, Avon

Malcolm Lane (Crawley) 17, Ian Woodhouse (Southampton) 17, Colin Nichols (Wednesfield) 17, Dick Smith (Trimley) 16, Roy Turner (Gt Blakenham) 14, Kevin Fuller (Galley) 13, Chris Broomhead (Denton) 13, Rob Hoyle (Wednesfield) 13, Phil Clark (Crawley) 11, Andy Lake (Poole) 11, Kevin Marson (Kingstanding) 11, Andy Oakes (New Mills) 10, Gary Lever (Denton) 9, Chris Rosam (Tolworth) 9, Steve Titmus (Hayes) 9, Andy Leah (East Manchester) 6

Referee: John Mealing (Essex)

1978 – Hellesdon Community Centre, Norwich, Norfolk

Malcolm Lane (Crawley) 19, Ray Hall (Poole) 18, Paul Smith (Edmonton) 15, Nicky Davies (Newport) 15, Chris Madden (Crawley) 15, Alan Airey (Halifax)15, Pete Firth (Halifax)12, Tim Punnett (Hawkinge) 12, Alan Hale (Bristol) 11, Ray Bevan (Coventry) 11, Ray Hawes (Bow) 10, Steve Jones (Kingstanding) 9, Paul Dyson (Halifax) 9, Tony Bickerdike (Denton) 9, Steve Titmus (Hayes) 8, Ivan Platts (Leicester) 4

Referee: Rob Dyer (Dorset)

1979 – Slater Street, Leicester, Leicestershire

Nicky Davies (Newport) 18, Paul Dyson (Halifax) 17, Bob Cartridge (Poole) 17, Ian Gill
(Thurrock) 16, Jason Taylor (Estuary) 15, Adam Bird (Crawley) 14, Gavin Smith
(Kingstanding) 13, Chris Madden (Crawley) 13, Ivan Platts (Leicester) 11, Dave Fox
(Hawkinge) 10, Steve Gugliemi (Edmonton) 10, Tim Punnett (Hawkinge) 10, Paul LeMoignan
(Poole) 9, Alan Busby (Thurrock) 8, Mark Elmer (Crawley) 8, Jimmy Varnish (Kingstanding) 8

Referee: Alan Ford (Suffolk)

1980 – Newtown Recreation Ground, New Mills, Derbyshire

Chris Madden (Crawley) 17, Ade Gale (Poole) 16, Calvin Stevens (Sandwell) 16, Martyn Hepworth (Weymouth) 15, Jimmy Varnish (Kingstanding) 15, Adam Bird (Crawley) 15, Geoff Orman (Hawkinge) 13, Merv Cooper (Kingstanding) 12, Gary Houghton (Brandon) 12, Mick Docker (Coventry) 12, John Taylor (Estuary) 11, Grant Living (Southampton) 10, Ivan Platts (Leicester) 10, Steve Williams (Coventry) 9, Francis Smith (Hawkinge) 8, Richard Edge (Horspath) 7

Referee: Dave Slater (Dorset)

1981 – Three Mills Centre, Bow, London E3

Jimmy Varnish (Kingstanding) 20, Calvin Stevens (Sandwell) 18, Paul Docker (Wednesfield) 16, Grant Living (Southampton) 15, Mark Giles (Coventry) 14, Dave Ireland (Basildon) 14, Richard Edge (Horspath) 14, Colin Gill (Thurrock) 13, Tim Snook (Kesgrave) 12, Dave Corfield (Havant) 11, Simon Plows (Hull) 11, Nicky Rush (Great Blakenham) 10, Steve Cox (Horspath) 9, Dave Lunn (Heckmondwike) 7, Dave Lane (Wednesfield) 7, Anthony Moseley (Halifax) 7

Referee: Rob Dyer (Dorset)

1982 – Newfoundland Drive, Baiter, Poole, Dorset

Tim Snook (Gt Blakenham) 17, Andy Taylor (Sandwell) 15, John Cordery (Basildon) 14, Alan Martin (Horspath) 14, Calvin Stevens (Wolverhampton) 14, Mark Giles (Coventry) 13, Mark Brennan (Horspath) 13, Steve Cox (Horspath) 12, Nick Harvey (Birmingham) 12, Shawn Hall (Havant) 12, Dave Frith (Whitley) 12, Dave Lunn (Heckmondwike) 12, Jon Best (Birmingham) 12, Paul Docker (Wednesfield) 11, Colin Reeve (Mercia) 8, Sean O’Neill (Hellingly) 7

Referee: Dave Massey (Avon)

1983 – Ashmore Park, Wednesfield, West Midlands

Dave Frith (Whitley) 17, Rob Gannon (Wednesfield) 16, Steve Cox (Horspath) 16, Wayne Chattin (Sandwell) 15, Paul Vaughan (Basildon) 15, Phil Stepp (South London) 13, Jason Dudley (Newham) 13, Phil Stevens (Southampton) 13, Norman Venson (Whitley) 13, Mark Collins (Bristol) 12, Shawn Hall (Havant) 11, Stuart MacCabe (Thurrock) 10, Paul Lambert (Norwich) 10, Lee Smith (Tolworth) 5, Mark Ford (Gt Blakenham) 5, Dave Allen (Hethersett)
4, Ray Oliver (Whitley) 1

Referee: Phil Jackson (Warwickshire)

1984 – King George V Playing Field, Grays, Essex

Paul Syms (Poole) 18, Stuart Maccabe (Thurrock) 17, Nigel Bishop (Wednesfield) 17, Gary Walder (Hellingly) 17, Shawn Hall (Crawley) 16, Martin Gale (Poole) 15, Pete Young (Edinburgh) 12, Daren Bird (Crawley) 12, Julian Hardy (Poole) 11, Dave Allen (Hethersett) 11, Danny Zagni (Great Blakenham) 10, Paddy Wenn (Norwich) 9, Jason Burke (Sheffield) 9, Paul Vaughan (Basildon) 8, Ian Cannell (Norwich) 7, Andre Cross (Hethersett) 7

Referee: Jim Hardy (Norfolk)

1985 – Hellesdon Community Centre, Norwich, Norfolk

Lee Williams (Bristol St George)18, Paul Shipley (Sandwell) 16, Julian Hardy (Poole) 15, Pete Young (Edinburgh)14, Mark Stevens (Bristol St George)13, Martin Kent (Heckmondwike)13, Nigel Bishop (Wednesfield) 13, Martin Gale (Poole) 13, Rob Green (Castle Donington)13, Paul Vaughan (Basildon) 11, Simon Merritt (Poole) 10, Steve Harris (Swindon) 9, Mark Newey (Sandwell) 8, Martin Ascroft (Whitley) 7, Danny Zagni (Gt Blakenham) 7, Andy Melbourne (Wednesfield) 5

Referee: Mr Paul Hitchcox (Oxfordshire)

1986 – St Thomas’s Recreation Ground, Stockport, Greater Manchester

Martin Gale (Poole) 19, Lee Williams (Bristol St George) 18, Graham Whitfield (Basildon) 17, Shaun Brame (Ipswich) 17, Martin Ascroft (Whitley) 15, Mike Hall (Leicester) 13, Dave Hemsley (Leicester) 12, Andy Palmer (Wednesfield) 12, Pete Young (Tameside) 12, Dave Eustace (Morden) 10, Paul Graham (Chesham) 10, Craig Harcourt (Sandwell) 10, Andy Melbourne (Wednesfield) 10, Alan Parkins (Norwich) 10, Victor Brooks (Ipswich) 8, Julian Wray (Horspath) 5

Referee: Dave Hunting (Suffolk)

1987 – Newfoundland Drive, Baiter, Poole, Dorset

Dave Hemsley (Leicester) 20, Mark Short (Bristol St George) 19, Richard Lloyd (Birmingham) 18, Calton Clarke (Norwich) 16, Nathan Jolliffe (Weymouth) 14, Darren Tarr (Poole) 14, Geoff Burrell (Leicester) 12, Paul Graham (Chesham) 11, Chris Turner (Sheffield) 11, John Weston (Poole) 10, Dave Eustace (Morden) 10, Darren Crouch (Gt Blakenham) 10, Dave Kenyon (Tameside) 9, Mark Rushby (Halifax) 9, Adam Lyons (Thurrock) 6, Lee Ashman (Birmingham) 6

Referee: Graham Dent (Greater Manchester)

1988 – Slater Street, Leicester, Leicestershire

Lee Ashman (Sandwell) 19, John Shipley (Sandwell) 17, Dean Webb (Ipswich) 16, Andy Palmer (Wednesfield) 15, Richard Lloyd (Birmingham) 14, Calton Clarke (Norwich) 13, Steve Moore (Norwich) 13, Geoff Burrell (Leicester) 12, Shaun Naylor (Leicester) 12, Paul Rose (Dudley) 12, Gavin Parr (Newcastle) 11, Mark Rushby (Sowerby Bridge) 11, Chris Turner (Sheffield) 11, Lee Pettet (Poole) 8, Darren Reeks (Exeter) 8, Jason Pratt (Great Blakenham) 7

Referee: Graham Sutton (Dorset)

1989 – King George V Playing Field, Grays, Essex

Darren Tarr (Poole) 19, Lee Pettet (Poole) 16, Andrew Jackson (Stockport) 14, Peter Shale (Sheffield) 14, Nathan Hall (Poole) 14, Mark Williams (Stockport) 13, Elliott Jones (Eaton) 13, Darren Reeks (Exeter) 13, Leon Comben (Poole) 12, Jason Roberts (Eaton) 1, Steve Perkins (Sandwell) 11, Marc Reynolds (Ipswich) 11, Mark Gray (Weymouth) 10, Lee Hayter (Poole) 10, Karl Shephard (Spixworth) 10, Danny Cotgrove (Spixworth) 7

Referee: Nigel Guppy (Dorset)

1990 – Hellesdon Community Centre, Norwich, Norfolk

Tony Herd (Wednesfield) 17, Andrew Jackson (Stockport) 15, Wayne Byford (Ipswich) 15, Marc Ashton (Sheffield) 15, Lee Benton (Basildon) 15, Steve Perkins (Sandwell) 15, John Walker (Sandwell) 13, Jamie Hall (Ipswich) 12, Chris Potter (Poole) 11, Chris Gregory (Horspath) 11, Phil Howells (Spixworth) 11, Peter Shale (Sheffield) 11, Paul Ashton
(Sheffield) 10, Gary McNeil (Bristol St George) 10, Mark McNeil (Bristol St George) 10, Mark Whitehead (Leicester) 7

Referee: Ian Sizer (Gwent)

1991 – Firth Park, Union Street, Heckmondwike, Yorkshire

Andrew Jackson (Tameside) 20, Scott Nelder (Thurrock) 18, Mark McNeil (Bristol St George) 16, Paul Share (Sandwell) 16, Steve Perkins (Sandwell) 15, Lee Byford (Ipswich) 15, Martyn Hollebon (Hellingly) 13, Stuart Carter (Heckmondwike) 13, Wayne Byford (Ipswich) 12, Jamie Hall (Ipswich) 12, Neil Johnson (Sowerby Bridge) 10, Chris Wheatley (Sandwell) 10, Dave Robinson (Heckmondwike) 8, Neil Howarth (Sowerby Bridge) 7, Richard Bessant (Exeter) 5

Referee: Dave Hunting (Suffolk)

1992 – Cofton Wheels Centre, Marsh Barton, Exeter, Devon

Andrew Jackson (Tameside) 19, Phil Howells (Spixworth) 17, Scott Nelder (Thurrock) 17, Chris Gregory (Horspath) 15, Dave Robinson (Heckmondwike) 15, Kraig Garland (Stockport) 12, Glen Hayter (Poole) 12, Craig Marchant (Leicester) 12, Stephen Ward (Stockport) 12, Chris Finnigan (Stockport) 11, Martyn Hollebon (Hellingly) 11, Ben Groves (Exeter) 9, Kevin Burns (Leicester) 8, Trevor Hulton (Tameside) 7, Nigel Wragg (Leicester) 6

Referee: Paul Hitchcox (Oxfordshire)

1993 – Slater Street, Leicester, Leicestershire

Scott Nelder (Thurrock) 20, Darren Gumbley (Birmingham) 17, Craig Marchant (Leicester) 16, Chris Wheatley (Sandwell) 16, Geoff Farrell (Tameside) 14, Trevor Hulton (Tameside) 14, Michael Share (Sandwell) 13, Steve Calver (Gt Blakenham) 12, Toby Sands (Eaton) 12, Nigel Wragg (Leicester) 11, David Martin (North Park Norwich) 10, Jim Pratt (Leicester) 10, Stephen Ward (Stockport) 9, Ian Graham (Tameside) 6, Glen Wildon (Ipswich) 8, Mark Tollett (Tameside) 7

Referee: Pete Dalley (West Midlands)

1994 – King George V Playing Field, Grays, Essex

Chris Wheatley (Sandwell) 19, Shaun Ellis (Wednesfield) 16, Mike Share (Sandwell) 16, Jim Pratt (Leicester) 16, Chris Layden (Heckmondwike) 16, David Martin (North Park) 13, Geoff Farrell (Tameside) 12, Phil Moreton (Astley & Tydesley) 12, Ian Graham (Tameside)11, Steve Calver (Gt Blakenham) 11, Simon Gould (Ipswich) 10, Lee Aris (Dudley) 10, Steve Clare (North Park) 10, Paul Waters (North Park) 10, Matthew Bloxham (Hawbush) 7, Kevin Lowman (Poole) 6, Tom Woolridge (Wednesfield – reserve) 4

Referee: Pete Dalley (West Midlands)

1995 – Whitton Sports Centre, Ipswich, Suffolk

Chris Wheatley (Sandwell) 19, Ian Pelling (Hellingly) 19, Chris Layden (Heckmondwike) 17, Gavin Wheeler (Southampton) 13, Lee Aris (Dudley) 13, Aaron Sweetman (Poole) 13, Mark Everingham (Poole) 13, Chris Roberts (Poole) 12, Tom Woolridge (Wednesfield) 12, James Merrick (Southampton) 11, Shaun Ellis (Wednesfield) 10, Tom Harris (Poole) 10, Phil Sharples (Stockport) 9, Matthew Bloxham (Hawbush) 8, Jamie Holmes (Exeter) 7, Andy Whitfield (Poole) 6

Referee: Trevor Butcher (Dorset)


1996 – Astley & Tyldesley Miners Welfare Club, Gin Pit, Tyldesley, Manchester

Phil Moreton (Astley & Tyldesley) 17, Leon Yelland (Norwich) 17, Shaun Ellis (Wednesfield) 16, James Merrick (Southampton) 15, Lee Aris (Wednesfield) 15, James Carter (Heckmondwike) 14, Mark Everingham (Poole) 14, Phil Sharples (Stockport) 13, Gavin Wheeler (Southampton) 13, Chris Layden (Heckmondwike) 11, Chris Roberts (Poole) 10, Tom Woolridge (Wednesfield) 10, Chris Moreton (Tameside) 9, Anthony Graham (Tameside) 8, Daniel White (Tameside) 8, Luke Mather (Astley & Tyldesley) 6

Referee:  Dave Blinston (Greater Manchester)


1997 – Slater Street, Leicester

Shaun Ellis (Wednesfield) 19, Phil Sharples (Stockport) 18, Gavin Wheeler (Southampton) 16, Leon Yelland (Norwich) 16, Lee Aris (Wednesfield) 15, Nick Bray (Hethersett) 13, Mark Everingham (Southampton) 12, Arron Campbell (Horspath) 11, James Carter (Heckmondwike) 11, Tom Woolridge (Wednesfield) 11, Chris Roberts (Poole) 10, Roger Cox (Wednesfield) 9, Nathan Harris (Southampton) 8, John Rawlings (Birmingham) 9, James Merrick (Southampton) 8, Tom Kerley (Hethersett) 8

Referee: Pete Dalley (West Midlands)


1998 – Wheels Centre, Crofton Road, Exeter

James Carter (Heckmondwike) 19, James Merrick (Southampton) 18, Leon Yelland (Norwich) 18, Andrew Yard (Exeter) 15, Chris Roberts (Poole) 15, Nathan Harris (Southampton) 14, Shaun Woodhouse (Southampton) 13, Daniel Hughes (Astley & Tyldesley) 13, Lee Smethills (Astley & Tyldesley) 13, Danny Harper (Swindon) 11, Oliver Martin (Gt Blakenham) 11, Jonathan Hardy (Heckmondwike) 10, Kevin Marshallsay (Poole) 10, Richard Williamson (Somersham) 7, Matthew Legge (Poole) 7, Tim Jones (Exeter) 5

Referee:  Steve Harris (Wiltshire)


1999 – Recreation Ground, Horspath, Oxford

Nicky Bray (Eaton) 20, Andrew Yard (Exeter) 16, Steven Beesley (Horspath) 15,  Andrew Hill (Swindon) 15, Shaun Woodhouse (Southampton) 14, Richard Williamson (Somersham) 14, Ollie Martin (Gt Blakenham) 14, Wayne Hutt (Horspath) 13, Ricky Gregory (Horspath) 12, Ian Grange (Norwich) 11, Daniel Slater (Eaton) 11, John Hardy (Heckmondwike) 10, Andrew McMinn (Horspath) 9, Carl Bloomfield (Horspath)  9, Matthew Parr (Bury) 7, Darren Slater (Eaton) 7

Referee:  Dave Blinston (Greater Manchester)


2000 – Astley & Tyldesley Miners Welfare Club, Gin Pit, Tyldesley, Manchester

Shaun Woodhouse (Southampton) 19, Richard Williamson (Somersham) 17, Mike Morgans (Wednesfield) 15, Steven Beesley (Horspath) 15, Darren Slater (Eaton) 14, Ian Grange (Norwich) 13, Robert Pearce (Bury) 11, Nick Bedson (Hethersett) 11, Adam Peck (Gt Blakenham) 11, Wayne Hutt (Horspath) 11, Chris Jewkes (Wednesfield) 11, Carl Bloomfield (Horspath) 9, Craig Newsome (Scotia) 9, Damien Hack (Astley & Tyldesley) 9, Keith Maben (Scotia) 7, Marc Boaler (Horspath) 7

Referee:  Dave Blinston (Greater Manchester)


2001 – Newfoundland Drive, Baiter, Poole, Dorset

Shaun Woodhouse (Southampton) 20, Mike Morgans (Wednesfield) 19, Steven Beesley (Horspath) 18, Arron Lowey (Poole) 15, Darren Slater (Eaton) 15, Richard Williamson (Somersham) 13, Damon Hurst (Southampton) 12, Chris Jewkes (Wednesfield) 11, Kevin Marshallsay (Poole) 11, Robert Pearce (Bury) 11, Marc Boaler (Horspath) 10, Ian Grange (Norwich) 10, James Harrison (Leicester) 9, Matthew Chappell (Poole) 8, Leigh Cossey (Hethersett) 7, Nick Bedson (Hethersett) 5, Ashley Eke (Eaton) 3, Craig Newsome (Scotia) 0

Referee:  Graham Sutton (Dorset)


2002 – Recreation Ground, Mill Lane, Gt Blakenham, Suffolk

Darren Slater (Gt Blakenham) 20, Adam Peck (Gt Blakenham) 17, Lewis Osborne (Kesgrave) 17, Daniel Pike (Gt Blakenham) 16, Robert Pearce (Bury) 15, Craig Newsome (Scotia) 15, Chris Jewkes (Wednesfield) 14, James Harrison (Leicester) 13, Leigh Cossey (Hethersett) 12, Andy Mittell (Somersham) 11, Ashley Pointer (Coventry) 11, Scott Jarman (Bury) 10, David Alexander (Hethersett) 10, Luke Hodgkinson (Somersham) 7, Stuart Pyke (Gt Blakenham) 6, Lee Pike (Gt Blakenham) 5

Referee:  Terry Ashford (Suffolk)


2003 – Wheels Centre, Crofton Road, Exeter

Shaun Woodhouse (Southampton) 19, Adam Peck (Great Blakenham) 18, Daniel Pike (Eaton) 17, Darren Slater (Eaton) 17, Ben Scranage (Bury) 16, Lewis Osborne (Kesgrave) 13, Dominic McCrae (Exeter) 13, Chris Jewkes (Wednesfield) 12, Aaron Lowey (Poole) 11, Ashley Pointer (Coventry) 11, Mark Boaler (Horspath) 10, Richard Williamson (Wednesfield) 9, Chris Osborne (Kesgrave) 9, Paul Bird (Sandwell) 7, Ryan Standford (Exeter) 7, Ben Donohue (Poole) 6

Referee:  Peter Dalley (West Midlands)


2004 – Hearsall Common, Coventry

Aaron Lowey (Poole) 20, Lewis Osborne (Kesgrave) 17, Daniel Pike (Eaton) 17, Adam Peck (Poole) 16, Ryan Jones (Newport) 14, Mark Boaler (Horspath) 13, Ben Scranage (Bury) 13, Neil Hollebon (Hellingly) 13, Chris Osborne (Kesgrave) 11,  Chris Jewkes (Wednesfield) 10, Ben Donohue (Poole) 9, Matthew Chappell (Poole) 9, David Carmichael (Newport) 9, Paul Bird (Wednesfield) 9, Ryan Hughes (Newport) 9, Simon Gamble (Sheffield) 7

Referee:  Bob Prince (West Midlands)


2005 – Goshen Sports Centre, Bury

Daniel Pike (Leicester) 20, Ben Scranage (Bury) 18, Lewis Osbourne (Horspath) 17, Andy Mittell (Somersham) 16, Jack Hibberd (Sandwell) 14, Simon Gamble (Sheffield) 13, Ryan Hughes (Newport) 13, David Carmichael (Newport) 12, Ryan Jones (Newport) 12, Chris Eaton (Tameside) 11, Marcus Waddhams 11, Simon Munden (Stoke) 10, Ben Donohue (Poole) 9, Chris Parish (Bury) 9, Tom Doyle (Bury) 8, Paul Bird (Wednesfield) 6

Referee: Brian Eaton (Tameside)


2006 – Eaton Park, Norwich

Andrew Mittell (Somersham) 17, Nick Myhill (Norwich) 16, Ashley Birks (Sheffield) 16, Dave Carmichael (Newport) 15, Jono Birks (Sheffield) 14, Daniel Pike (Leicester) 14, Liam Webster (Norwich) 13, Jack Hibberd (Sandwell) 13, Andrew Angell (Hull) 12, Chris Osborne (Horspath) 11, Chris Eaton (Stockport 2006) 11, David Ball (Sandwell) 11, Declan Crouch (Leicester) 10, Lee Ridgwell (Southampton) 9, Tom Sensical (Leicester) 7, Leon Mower (Ipswich) 4.

Referee:  Terry Ashford (Suffolk)


2007 – Wheels Centre, Crofton Road, Exeter

Jono Birks (Sheffield) 19, Tom Hibberd (Sandwell) 17, Tom Colling (Southampton) 17, Thomas Reed (Exeter) 14, Dave Carmichael (Sheffield) 14, Jamie Brown (Sheffield) 14, Joshua Brooke (Ipswich) 13, Tom Haddock (Wednesfield) 12, Shaun Rudman (Horspath) 11, Jack Hibberd (Sandwell) 10, Lee Ridgwell (East London) 10, Scott Doherty (Wednesfield) 9, Rob Hunt (Horspath) 8, Chris Osborne (Horspath) 7, Ryan Taylor (Horspath) 7, Chris Eaton (Stockport 2006) 6.

Referee: Mike Legge (Dorset)


2008 – Perry Hall Playing Fields, Birmingham

Chris Timms (Birmingham) 18, Tom Haddock (Wednesfield) 18, Joshua Brooke (Great Blakenham) 16. Tom Hibberd (Sandwell) 15, Paul Heard (Sandwell) 15, Thomas Reed (Exeter) 14, Tom Colling (Southampton) 13, Lee Smith (Sandwell) 13, Ryan Hoyland (Sheffield) 13, Nathan Groves (Birmingham) 11, Daniel Osborne (Great Blakenham) 11, Jazz Abbott (Hethersett) 10, Adam Stephenson (Hull) 8, Andy Turnbull (Great Blakenham) 8, Arron Herbert (Exeter) 7, Sam Dart (Exeter) 5

Referee: Mark Winwood (West Midlands)


2009 – Ashmore Park, Wednesfield, West Midlands

Paul Heard (Birmingham) 18, Thomas Reed (Exeter) 17, Jamie Brown (Sheffield) 17, Mark Carmichael (Horspath) 17, Chris Timms (Birmingham) 17, Jazz Abbott (Hethersett) 13, Adam Stephenson (Hull) 12, Ben Mould (Poole) 12, Matt Beharrell (Hull) 11, George Solomon (Norwich) 11, Matt Smith (Sandwell) 10, Lee Smith (Sandwell) 8, Nathan Groves (Birmingham) 8, Daniel Osborne (Great Blakenham) 8, Ben Dickenson (Astley & Tyldesley)  8, Matt Turley (Wednesfield – reserve) 6, Ashley Birks 2 (Sheffield – withdrawn injured)

Referee: Bob Prince (West Midlands)


2010 – Underwood, East Newport

Mark Carmichael (Horspath) 18, Ben Mould  (Birmingham) 18, Tom Reed (Poole) 16, Adam Stephenson (Hull) 16, George Solomon (Norwich) 14, Lewis Harvey (East Newport) 14, Scott Millward (Sandwell)  13, Aaron Hughes (East Newport) 12, Nathan Groves (Birmingham) 11, James Chittock (Ipswich) 11, Marcus Szyzslyk (Ipswich) 10, Phil Adams (Hethersett) 10, Lee Smith (Sandwell) 10, Joe Lewis (Newport) 9, Jordan Stant (Ipswich) 9, Dan Bock (East Newport) 7

Referee: Ian Sizer (Monmouthshire)


2011 – Whitton Sports Centre, Ipswich, Suffolk

Mark Carmichael (Horspath) 20, Ben Mould  (East Newport) 19, Paul Heard (Birmingham) 18, Arron Morgan (Poole), Dan Chambers (Norwich) 12, Phil Adams (Hethersett) 12, Richard Fellgett (Ipswich) 11, Dan Bock (East Newport) 11, Ashley Hill (Ipswich) 11, Joe Kemp (Leicester) 11, Ben Collins (Hethersett) 10, Jamie Chittock (Ipswich) 10,  George Solomon (Ipswich) 10, Leyton Glover (Poole) 9, Charlie Rumbold (Ipswich) 8, Lewis Roberts (Ipswich) 7.

Referee: Terry Ashford (Suffolk)


2012 – Wheels Centre, Exeter, Devon

Ben Mould (Wednesfield) 19, Thomas Reed (Poole) 18, Arron Morgan (Poole) 17, Dan Chambers (Hethersett) 16, Ashley Hill (Ipswich) 15, Leyton Glover (Poole) 15, Mark Carmichael (Horspath) 14, Oli Sidwick (Poole) 13, Joe Kemp (Leicester) 12, Matthew Hill (Ipswich) 10, Aaron Smith (Poole) 9, Will Bristowe (Poole) 9, Lee Kemp (Leicester) 8, Aaron Coles (Exeter) 7, Sam Hearn (Poole) 7, Lewis Roberts (Ipswich) 5

Referee: Mike Legge (Dorset)


2013 – International Sports Village,Newport

Ricki Johnson (Wednesfield) 17, Richard Fellgett (Ipswich 16, Leyton Glover (Poole) 16, Arron Morgan (Poole) 16, Ashley Hill (Ipswich) 15, Jack Harrold (Newport) 14, Aaron  Smith(Poole) 13, Jack Lush (Stockport) 13, Jake Read (Stockport) 12, Oli Sidwick (Poole) 11, Matt Lush (Stockport) 11, Matt Haddock (Wednesfield) 11, Matt Smith (Sheffield) 9, Adam Phillips (Stockport) 7, Jacob Soper (Newport) 7, Dan Bock (Newport) 6

Referee: Colin Simmons (Monmouthshire)


2014 – Memorial Playing Field,Hethersett

Ricki Johnson (Wednesfield) 18, Charlie Rumbold (Ipswich) 18, Jack Lush (Stockport) 15, Oliver Riley (Hethersett) 14, Arron Morgan (Poole) 14, Oliver Sidwick (Newport) 13, Matthew Hill (Ipswich) 13, Richard Fellgett (Ipswich) 13, Adam Watson (Sheffield) 11, Matt Lush (Stockport) 11, Ashley Hill (Ipswich)10, Hayden Chant (Poole) 10, Jacob Soper  (Newport) 9, Oliver Buxton (Hethersett) 9, Richard Hudson (Sheffield) 9, Jake Read (Stockport) 5

Referee: Terry Ashford (Suffolk)

2015 – Recreation Ground, Gt Blakenham

Charlie Rumbold (Ipswich) 19, Brandon Whetton (Wednesfield) 17, Adam Watson (Sheffield) 16, Lee Kemp (WReece Pollitt (Astley & Tyldesley) 13, Richard Felgett (Ipswich) 13, Aaron Smith (Poole) 13, Niall Morton (Sheffield) 13, Jake Read (Stockport) 11, Jesse Moore (Hellingly) 11, Matt Hill (Ipswich) 9, Ben Harvey (Ipswich) 9, Callum Albin (Poole) 8, Daniel Drewett (Coventry) 7, Ed Morton (Sheffield) 5

Referee: Terry Ashford (Suffolk)

2016 – International Sports Village, Newport

1st Brandon Whetton (Wednesfield), 2nd Daniel Knights (Ipswich), 3rd Adam Watson (Sheffield)

Referee: Colin Simmons (Monmouthshire)

2017 – East Park, Hickman Avenue, Wolverhampton

Brandon Whetton (Wednesfield) 20, Carl Parfitt (Wednesfield) 17, fraser Garnett (Poole) 17

Referee: Bob Prince (West Midlands)

2018 – Cookson Park, Sheffield

Ben Clarke (Ipswich) 19, Lewis Brinkoff (Kesgrave) 17, Pierce Bacon (Ipswich) 17, Will Jeffrey (Horspath) 16, Ed Morton (Sheffield) 16, Ciaran Collins (Astley & Tyldesley) 15, Fraser Garnett (Poole) 15, Tyler Brinkoff (Kesgrave) 12, Ben Tinsdale (Poole) 12, Tyler Bould (Wednesfield) 10, Devon Campbell (Stockport) 10, Cameron Gill (Coventry) 10, James Porter (Kesgrave) 8, Owen Wells (Hethersett) 8, Luke Dunningham (Ipswich) 6, Adam Turnbull (Bury) 3.

Referee: Darren Kent (West Yorkshire)

2019 – Twelve Acre Approach, Kesgrave

Ben Clarke (Ipswich) 20, Lewis Brinkhoff (Ipswich) 19, Will Jeffery (Horspath) 18, Cameron Gill (Coventry) 17, Tom Savage (Coventry) 15, Daniel Wright (East Newport) 14, Lewis Foxley (Edinburgh) 13, James Porter (Ipswich) 12, Adam Cooper (Great Blakenham) 11, Owen Wells (Wednesfield) 11, Ethan Mitchell (Ipswich) 11, Fraser Garnett (Poole) 5

Referee: Gary Brown (Suffolk)


See results from other British Individual Finals…

British Championships

British Senior Open Individual Finals

From 1951 – present.

All the results for the Senior Open Individual finals, dating back to 1951 to the present day.

British Championships

British Senior Open Rider Appearances

From 1951 – present.

A list of rider apperances for the Senior Open Individual finals, dating back to 1951 to the present day.

British Championships

British Senior Open Individual Rider Statistics

From 1951 – present.

A list of rider statistics for the Senior Open Individual finals, dating back to 1951 to the present day.

British Championships

British Junior Individual Finals

From 1957 – present.

All of the British Junior results dating back to 1957.

British Championships

British U16 Individual Finals

From 1979 – present.

All of the Under 16 results, dating back to 1979.

British Championships

British U13 Individual Finals

From 1995 – present.

British Under 13 results – still waiting for the archive.

British Championships

British U10 Individual Finals

From 1995 – present.

All of the British Under 10s results, dating back to 1995.

British Championships

British Women and Girls Individual Finals

From 2006 – present.

All of the British Women and Girls results, dating back to 2006.

British Championships

British Veterans Individual Finals

From 1987 – present.

All of the Veterans and Grand Veterans results, dating back to 1987. Featuring Over 40s, Over 50s and Over 60s.